Інформація, статті

Зміни у пенсійному забезпеченні, які відбулись з 01 грудня 2021 року

Законом України «Про державний бюджет України на 2021 рік» закладені зміни соціальних стандартів з 01.12.2021, а саме: збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб - з 1854 грн до 1934 грн; збільшення мінімальної заробітної плати з 6000 грн до 6500 грн.  Завдяки цим змінам Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведені перерахунки пенсій в автоматизованому режимі.
Унаслідок збільшення прожиткового мінімуму зросли:

 • мінімальні пенсії (з 1854 грн до 1934 грн);
 • мінімальні розміри пенсій для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
 • підвищення ветеранам війни;
 • підвищення жертвам нацистських переслідувань;
 • мінімальні розміри пенсії шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
 • доплати до пенсії за кожен повний понаднормовий рік страхового стажу особам, що не працюють (жінкам понад 30 років, чоловікам – 35 років, а для пенсій, призначених до 1 жовтня 2011 року, 20 та 25 років відповідно);
 • надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною;
 • надбавки донорам;
 • альний розмір пенсії (з 18540 грн до 19340,00 грн).максим

Розміри підвищення пенсій кожному пенсіонеру визначені в індивідуальному порядку, у залежності від того, яка складова пенсійної виплати підлягала перерахунку (доплата за понаднормативний стаж, доплата до мінімального розміру пенсії, підвищення або надбавки).
Унаслідок збільшення мінімальної заробітної плати зріс мінімальний розмір пенсії для тих пенсіонерів, які вже не працюють та досягли 65-річного віку. Але є ще одна умова для перерахунку пенсійної виплати для цієї категорії громадян — це наявність певного страхового стажу: для чоловіків - 35 років, жінкам - 30 років. За Законом у таких пенсіонерів мінімальний розмір пенсії не може бути нижчим за 40% від мінімальної заробітної плати. Отже, з 1 грудня 2021 року мінімальна пенсія у таких осіб зросла на 200 грн і становить 2600 грн (6500х40%).

 

(09.12.2021)

 

Пенсійне забезпечення осіб з інвалідністю

Напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю до Головного управління Фонду області надійшло багато запитань щодо пенсійного забезпечення саме такої категорії осіб. Відповіді на питання надав начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК.

За яких умов призначається пенсія по інвалідності в солідарній системі?

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності певного страхового стажу.

Вимоги до наявності страхового стажу залежать тільки від групи інвалідності?

Страховий стаж визначається його кількістю на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, залежно від віку та групи інвалідності.

Для осіб з інвалідністю І групи: необхідно мати від 1 року до 10 років набутого страхового стажу. Наприклад, до досягнення 25 років (включно) —  1 рік, від 26 років до 28 років (включно) — 2 роки і т.д., а от вже від 54 років до 59 років (включно) — 10 років.

Для осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ груп — від 1 року до 14 років. Наприклад, до досягнення особою 23 років (включно) — 1 рік, від 24 років до 26 років (включно) — 2 роки і т.д., а від 56 років до 59 років (включно) — 14 років.

 Більш детально цю інформацію можна подивитись у ст. 32 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”

Чи має значення для призначення пенсії коли саме настала інвалідність: на роботі, чи у поза робочий час?

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи. Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно.

Як залежить розмір пенсії від групи інвалідності?

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: I група - 100 % пенсії за віком; II група - 90 % пенсії за віком; III група - 50 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Звертаю увагу, що непрацюючі особи з інвалідністю II групи, які визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, та з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, за наявності страхового стажу, передбаченого законодавством.

Як бути зі страховим стажем для осіб, які отримали інвалідність внаслідок, наприклад, проходження строкової служби чи участі у масових акціях громадського протесту проти режиму Януковича (Революції Гідності)?

 Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), у особи, яка звернулася за  медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 по 30 квітня 2014 року, пенсія по інвалідності призначається незалежно від наявності страхового стажу.

Зазначеним особам встановлюється статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Документальним підтвердженням  статусу особи є посвідчення: «ІНВАЛІД ВІЙНИ».

Чи підлягають пенсії осіб з інвалідністю перерахункам у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність?

Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що з 1 грудня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становитиме 1 934 грн.

У зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України вже проведений перерахунок складових пенсійних виплат, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормативний стаж, підвищення, надбавок, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством.

Які надбавки встановлюються до пенсії по інвалідності?

До пенсії по інвалідності встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною, якщо особа з інвалідністю має на них право відповідно до чинного законодавства, зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654:

– пенсіонерам, які не працюють та мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії по інвалідності виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину;

– особам з інвалідністю I групи, одиноким особам з інвалідністю II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, одиноким особам з інвалідністю III групи, які досягли пенсійного віку, (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень.

Окрім того, проведено перерахунок надбавки, призначеної відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів». Розмір надбавки з 01 грудня 2021 року становитиме 239,30 грн.

 Чи буде підвищений розмір пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни?

Так. Підвищено мінімальний розмір пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни, який становить: І група - 12 571 грн (650% х 1934,00 грн),
ІІ група - 10 153,50 грн (525% х 1934,00 грн), ІІІ група - 6 962,40 грн (360% х 1934,00 грн). Учасникам бойових дій, яким виповнилося 85 років і більше, встановлено відсоток як для осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи – 650% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність – 12 571 грн.

До того ж, у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій мінімальних розмірів, встановлюється щомісячна адресна допомога в сумі, що не вистачає до мінімального розміру пенсійних виплат.

А які зміни відбулись у пенсійному забезпеченні у людей з інвалідністю  внаслідок Чорнобильської катастрофи?

З 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 29 червня 2021 року № 1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат. 

Відповідно до Закону, з 01.07.2021 підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відтак, розміри пенсії з інвалідності, що настала через каліцтво або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності – 6 000 грн; для II групи – 4 800 грн; для III групи – 3 700 грн; для дітей з інвалідністю – 3 700 грн.

Також, з 01 липня 2021 року встановлено мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії.

Розраховані в залежності від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з  якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік – 10 340,35 грн, розміри мінімальних пенсійних виплат становлять: для І групи (100%) – 10 340,35 грн; для ІІ групи (80%) – 8 272,28 грн; для ІІІ групи (60%) – 6 204,21 грн.

 

(03.12.2021)

Про перерахунок пенсій з 01.10.2021 пенсіонерам, яким виповнилось 75 років

Виплату пенсій за жовтень поточного року розпочато своєчасно — з 4 жовтня. Деякі пенсіонери отримають пенсійні виплати у підвищених розмірах, тому що з 1 жовтня 2021 року проведений перерахунок тим, кому виповнилося 75 років (постанова Кабінету Міністрів України від 
16 вересня 2020 року № 849 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому " (зі змінами). 
Отже, пенсіонерам, які досягли віку від 75 до 80 років, до пенсій встановлено щомісячну компенсаційну виплату у розмірі до 400 гривень. Проте, після встановлення компенсаційної виплати пенсія не може перевищувати 10340,35 гривень. 
Особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", незалежно від виду пенсії та мають відповідний страховий стаж (чоловіки - 25 років, жінки - 20 років), та у яких після встановлення вищевказаної компенсаційної виплати, з урахуванням всіх надбавок і доплат, сума пенсії не досягає 2500 гривень, надається доплата до пенсії в тій сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Компенсаційна виплата буде здійснюватися щомісяця особам, які отримують пенсію та досягли 75 років (з дати досягнення відповідного віку) до досягнення ними 80-річного віку.
Якщо ж пенсіонеру виповниться 80 років, то з дати досягнення такого віку щомісячна компенсаційна виплата зросте з 400 до 500 гривень (у межах визначеного Урядом розміру – 10340,35 грн).
 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено відповідний перерахунок в автоматизованому режимі, що не потребувало додаткового звернення до сервісних центрів Фонду області.

 

(18.10.2021)


 

“Ви запитали — ми відповіли” - роз’яснює Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

Які вимоги до страхового стажу для призначення пенсії за віком?

Наявність необхідного страхового стажу та досягнення пенсійного віку — головні умови призначення пенсії за віком. На сьогодні, право на призначення пенсії мають особи, які досягли 60-річного віку і мають не менше 28 років страхового стажу (Ст.26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, зростатиме на 1 рік (наприклад, 2022 р. - 29 років, 2023 р. - 30 років і т.д.) і так до 2028 року, поки необхідний страховий стаж становитиме 35 років. 

Крім того, передбачено, що починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

При відсутності необхідних, на сьогодні, 28 років стажу, пенсія призначається з більш пізнього віку. Так, з наявності у особи страхового стажу від 18 до 28 років у 2021 році пенсія призначатиметься після досягнення
63 років, за наявності страхового стажу від 15 до 18 років — у 65 років.

Які складові впливають на розмір пенсії? Чому розміри перерахованих пенсій невеликі?

У кожного пенсіонера в солідарній системі розмір пенсії залежить від тривалості його страхового стажу, а також розміру заробітної плати, яку він одержував у період роботи і з якої сплачувалися внески. Причиною невисокої пенсії є або низька заробітна плата упродовж трудової діяльності, або невеликий страховий стаж людини, або й те, й інше разом. Радимо розглянути всі доступні варіанти: вибрати інший період заробітку, можливо, підтвердити неврахований стаж і в такий спосіб збільшити розмір пенсії.

Для створення електронних трудових які вимоги до сканованих копій паперової трудової книжки?

Вимоги до сканованих копій:

1. Копії мають бути кольоровими, тобто зроблені з оригіналу трудової книжки.

2. Необхідно робити скан-копії всіх заповнених сторінок трудової книжки у хронологічному порядку.

3. Скан-копії мають бути чіткі та відображати всі реквізити документа (назва документа, серійний номер, дата видачі, печатки, підписи, ПІБ власника) та безпосередньо самі записи.

4. Дотримуватись формату та розміру сканованого зображення. Рекомендована роздільна здатність при скануванні — 200-300 dpiу залежності від формату зображення. Формат зображення має бути ipgабо pdf.

Скан-копію паперового документа треба завантажувати тільки на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою: http://portal.pfu.gov.uaу пункт особистого кабінету користувача з блоку “Комунікації з ПФУ”: Відомості про трудові відносини. Інший шлях технічно не можливий для обробки.

Які переваги електронної трудової книжки?

Електронна трудова книжка унеможливлює втрату даних про трудовий шлях особи та є передумовою автоматичного призначення пенсії за віком по факту настання події – досягнення пенсійного віку.

Що таке автоматичне призначення пенсії?

На виконання Указу Президента України від 08 листопада 2019 року №837 “Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави” у липні 2020 року Пенсійним фондом України розпочато впровадження нової системи призначення пенсій.

На вебпорталі електронних послуг працює сервіс “Автоматичне призначення пенсії”. Додатково звертатись та особисто відвідувати органи Пенсійного фонду при призначенні пенсії вже немає необхідності.

Якщо ви не пенсіонер:

 • авторизуйтесь на вебпорталі Фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
 • заповніть анкету-заяву (зокрема інформацію про себе, дані щодо обраного способу виплати призначеної пенсії та отримання пенсійного посвідчення);
 • прикріпіть скановані копії документів (обов’язкові та ті, які вважаєте за необхідне надати для підтвердження права на доплати та пільги);
 • підпишіть анкету-заяву КЕП;
 • надішліть анкету-заяву до органу Фонду.

Надану інформацію буде завчасно перевірено, та при досягненні пенсійного віку ви отримає СМС-повідомлення або повідомлення в особистому кабінеті інформацію про:

 • призначення пенсії,
 • дату, з якої її призначено,
 • розмір призначеної пенсії.

Нагадайте будь-ласка адресу вебпорталу електронних послуг

Адреса вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України -http://portal.pfu.gov.ua

Де можна знайти контакти сервісних центрів Фонду області?

Номери “телефонів гарячих ліній” можна подивитись на інформаційній сторінці Головного управління https://www.pfu.gov.ua/dp у підрозділі “Контакти”.

 

 

(18.08.2021)


 

 

 

 

Змінюється прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, — пенсії перераховуються

Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що з 1 липня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становить 1854 грн. 
У зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України з 01.07.2021 проведено перерахунок складових пенсійних виплат, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормативний стаж, підвищення, надбавок, інших пенсійних виплат, установлених законодавством.
Таким чином, з 01.07.2021 мінімальний розмір пенсії за віком становить 1854 грн, відповідно максимальний  - 18540 грн.
Окрім того, перерахунку відповідно до зростання прожиткового мінімуму підлягають:

 • доплата за понаднормовий стаж, передбачений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для непрацюючих пенсіонерів); 
 • надбавка до пенсії за особливі заслуги згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»; 
 • доплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»; 
 • щомісячна державна адресна допомога особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій; 
 • мінімальна пенсійна виплата особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та інвалідам із числа  учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 

З 01.07.2021 проведено перерахунок надбавки, призначеної відповідно до Закону України “Про донорство крові та її компонентів”, а це 10% від розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Отже, новий розмір такої надбавки становить 229,40 грн  (прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць 
2 294 грн х 10%).
Звертаємо увагу, що для пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) перерахунок у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться після звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Тож суми, на які зростуть пенсійні виплати, у кожної особи будуть індивідуальні, а саме: залежні від складових пенсійної виплати, які напряму розраховуються від величини прожиткового мінімуму. Результати проведеного перерахунку пенсіонери побачать уже при отриманні пенсії у липні.
Враховуючи, що перерахунок з 01.07.2021 проведено в автоматизованому режимі, пенсіонерам не потрібно додатково звертатися до органів Пенсійного фонду або надавати заяву для проведення такого перерахунку.
Також повідомляємо, що відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з 01.07.2021 для отримувачів пенсій,  призначених по 31 грудня 2020 року згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір яких не підвищувався у 2021 році у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, або мінімальної заробітної плати, визначених законом, не індексувалися на коефіцієнт 1,11, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

 

(06.07.2021)


 

Електронна трудова книжка – що треба знати

З 10 червня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі». Він передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок, запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, автоматичне призначення пенсії за віком.

Що ж таке електронна трудова книжка?

Електронна трудова книжка – це цифровий аналог паперових трудових книжок. Трудову діяльність працівника обліковуватимуть в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

На сьогодні в Україні існує безліч електронних сайтів. Куди саме треба завантажувати скан-копію трудової книжки?

Скан-копію паперового документа треба завантажувати тільки на Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою: http://portal.pfu.gov.uaу пункт особистого кабінету користувача з блоку “Комунікації з ПФУ”: Відомості про трудові відносини. Інший шлях технічно не можливий для обробки. І ще, пам’ятайте про наявність кваліфікованого електронного ключа (КЕП), він обов’язковий для реєстрації та користування Вебпорталом.

Хто має право завантажувати скан-копію паперового документа?

Відсканована трудова книжка може бути подана як застрахованою особою через персональний кабінет на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України так і роботодавцем через кабінет страхувальника на Вебпорталі.

Чи трапляються випадки, коли відскановану трудову книжку «відхиляють» на Вебпорталі, тобто відмовляють в оцифруванні? Якщо так, то через які причини?

Так, такі випадки існують. Й основними причинами є помилки, які допускають користувачі Вебпорталу. Найчастіші помилки стосуються надання сканованих чорно-білих копій, не чітких копій, копій з “обрізаними” сторінками, надання неповного документу тощо.

Чи є якісь вимоги до скан-копій, що попередять «відхилення»?

Так, звичайно існують, і вони не складні:

1. Копії мають бути кольоровими, тобто зроблені з оригіналу.

2. Необхідно робити скан-копії всіх заповнених сторінок трудової книжки у хронологічному порядку.

3. Скан-копії мають бути чіткі та відображати всі реквізити документа (назва документа, серійний номер, дата видачі, печатки, підписи, ПІБ власника) та безпосередньо самі записи.

4. Дотримуватись формату та розміру сканованого зображення.

З відповідними рекомендаціями можна ознайомитись на інформаційній сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Вебпорталі е-послугПенсійного фонду України за адресою: https://www.pfu.gov.ua/content/uploads/sites/19/2020/05/scan_etk.pdf

А роботодавцям ще нагадуємо, що паперова трудова книжка повинна бути оформлена відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58.

Чи означає, що паперовий документ не потрібен вже з цього року?

Ні, це не так. Наповнення Держреєстру даними, які містяться в паперових трудових книжках, буде проведено у перехідний період протягом 5 років. Тобто протягом найближчих 5 років буде використовуватися як паперовий, так і електронний варіант трудової книжки.

У подальшому, за бажанням працівника, роботодавець буде зобов’язаний вести і паперову трудову книжку.

Які вигоди матимуть від цього Закону працюючі та роботодавці?

Прийняття Закону дасть змогу:

- спростити процедури одержання інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, наприклад, у випадку тимчасової втрати працездатності;

- зменшити витрати роботодавців на ведення паперового документообігу;

- усунути можливі ризики і негативні наслідки втрати паперової трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації або внесення недостовірних відомостей.

Ведення трудової діяльності працівника в електронній формі забезпечить необхідні умови для автоматичного призначення пенсій на підставі наявних відомостей про стаж та сплачені внески, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування.

Чи на часі такий електронний сервіс?

Безумовно, на часі. Вкрай необхідно подбати про майбутніх пенсіонерів саме сьогодні, зберегти дані про трудовий стаж в одному Реєстрі, щоб у майбутньому спростити громадянам процес збирання документів для призначення пенсії.

Багато сучасних послуг переходить в електронний вигляд. Спочатку все нове здається складним і незрозумілим, але пройде деякий час, і ми вже не уявимо себе без електронних послуг.

 

(17.06.2021)


Електронний лікарняний — будьте готові до інновацій

В Україні з 1 червня 2021 року розпочато впровадження електронних листків непрацездатності.Що це таке, як саме буде відбуватись впровадження, чому до електронних лікарняних має стосунок Пенсійний фонд — на ці питання відповість заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Олена Щирба.

Що таке електронний лікарняний? Як він формується? Чому, говорячи про е-лікарняний, згадують Пенсійний фонд України?

 Перш за все ми повинні розуміти, що електронний листок непрацездатності, є теж документом (зареєстрованим у зазначеному МОЗ порядку, має індивідуальний номер в спеціальному реєстрі), але тільки в електронній формі, він приходить на заміну паперовому. Формується е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність. А от цей відповідний реєстр веде саме Пенсійний фонд.

Як відбуватиметься впровадження е-лікарняних, чи передбачений перехідний період для цієї новації?

 Так, звісно, як і для будь-якої новації, щоб вона пройшла найменш безболісно, передбачено, що перехід від листків непрацездатності на паперових носіях до електронних відбуватиметься поступово. З червня по серпень 2021 року особам можуть видаватися і електронні лікарняні, і паперові листки непрацездатності. У цей час обидва види документів є підтвердженням встановленого факту тимчасової непрацездатності та підставою для здійснення страхових виплат застрахованим особам. Усі медичні установи України повністю перейдуть на електронні лікарняні з 1 вересня2021 року.

Яка інформація міститиметься в е-лікарняному? Хто матиме доступ до інформації, яка буде формуватись у зазначеному документі? Чи захищений він буде в електронному середовищі?

В електронному лікарняному міститиметься така інформація:

 • номер запису в реєстрі;
 • посилання на запис про пацієнта у відповідному реєстрі системи охорони здоров'я;
 • посилання на запис про лікаря, який оформив медичний висновок у Реєстрі медичних працівників;
 • посилання на запис про суб'єкта господарювання в Реєстрі суб'єктів господарювання у галузі охорони здоров'я;
 • дата і час формування медичного висновку;
 • суть медичного висновку лікаря;
 • термін дії медичного висновку.                                                                                          2

Суб’єктами інформаційного обміну є Національна служба здоров’я України, Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування, інформацію з нього також будуть надавати Держпраці.

Відомості з електронної системи охорони здоров’я надходитимуть в режимі реального часу (он-лайн). Лікар, який відкриває лікарняний лист, робить це в електронній системі і підписує його своїм КЕП (електронним підписом). На підставі висновку лікаря в Реєстрі формується запис з унікальним номером – єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності. З цього моменту можна вважати, що електронний листок непрацездатності існує. Такий лікарняний є підставою для нарахування страхових виплат.

Як будуть дізнаватись про існування е-лікарняного роботодавці?

Отримувати інформацію про електронний листок непрацездатностістрахувальник (роботодавець) будена вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду (https://portal.pfu.gov.ua).

Для цього роботодавець або бухгалтер підприємства за допомогою електронного кваліфікованого підпису (КЕП) спочатку має зайти в електронний кабінет страхувальника на зазначеному порталі. Далі в розділі «Електронний реєстр листків непрацездатності» за допомогою податкового номеру фізичної особи працівника можна буде отримати відповідну інформацію.

Слід зазначити, що страхувальник може отримувати інформацію з Реєстру щодо застрахованої особи (працівника) за період перебування з нею в трудових відносинах. Тобто, роботодавцю буде доступна інформація по співробітниках, які працюють у нього за основним місцем роботи, зокрема: номер лікарняного, дата відкриття, дата закриття, ІПН застрахованого, ПІБ застрахованого.

Роботодавець формує заяву-розрахунок на фінансування коштів від Фонду соціального страхування (ФСС). Інформація автоматично передається до ФСС.

А сам працівник, на кого оформлений е-лікарняний, зможе бачити цей документ?

Так, звісно, зможе. Подивитися інформацію про е-лікарняний застрахованій особі (працівнику) також можна на порталі електронних послуг, але через свій особистий електронний кабінет. До речі, роздруковувати електронний лист непрацездатності працівнику не потрібно, адже всі необхідні відомості будуть доступні і для роботодавця. Однак, при необхідності працівник або роботодавець може отримати інформацію в електронній формі на порталі Пенсійного фонду України або в паперовій формі у вигляді витягу з Реєстру за усним зверненням до територіальних органів Пенсійного фонду України (п. 16 Порядку організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 № 323 “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України”). 

На що треба звернути увагу як роботодавця, так і працівника?

Зауважимо, що при внесенні інформації до Реєстру, лікар повинен буде внести до системи найменування страхувальника, у якого працює пацієнт, та його податковий номер в ЄДР. Тож роботодавці мають проінформувати своїх працівників про податковий номер підприємства.

Нагадуємо, що сервіс, звичайно, буде надаватись зареєстрованим користувачам, які увійшли на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua), за допомогою електронного кваліфікованого підпису.

Які переваги в е-лікарняного?

Переваги від запровадження е-лікарняного суттєві, які відчуються незабаром, це:

- спрощення оформлення листків непрацездатності;

- скорочення часу від оформлення електронного документа до нарахування допомоги;

- унеможливлення зловживання під час обігу листків непрацездатності.

Переведення лікарняних в електронний вигляд – це зручно та сучасно, як для медичних працівників, так і для пацієнтів. 

 

 

(16.06.2021)

Про перерахунок пенсій у 2021 році тим пенсіонерам, що продовжують працювати

На питання щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам відповідає перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Лариса Дуксова.

    Вже декілька років поспіль громадянам,  які вийшли на пенсію, але продовжують працювати, в автоматичному режимі Пенсійний фонд робить перерахунок пенсій.  Яким нормативним документом це обумовлено?
    Будь-які перерахунки, які проводять органи Пенсійного фонду України закріплені на законодавчому рівні. Так, частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено щорічний перерахунок пенсії з  01 квітня особам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та набули необхідний страховий стаж (на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок).
    Перерахунок пенсії проводиться:
 – без додаткового звернення особи до органів Пенсійного фонду України;
– особам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та набули не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, або менш як 24 місяці страхового стажу, але після призначення (попереднього перерахунку)  пенсії пройшло не менш ніж два роки.
    
    Але в цьому році такий перерахунок відбудеться пізніше. Чому так? Чи буде при перерахунку переглянутий розмір пенсій з урахуванням  1 квітня?

Відповідно до статті 24 Закону після 1 січня 2004 року обчислення страхового стажу здійснюється за даними Державного реєстру загальнообов’язкового держаного соціального страхування (далі – Реєстр) на підставі поданих страхувальником звітів та після надходження даних про сплату єдиного внеску.
А з 1 січня поточного року набули чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України, якими передбачено подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб щокварталу (замість щомісяця). Строки подання такої звітності згідно з Податковим кодексом України становлять 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. 
    Отже, на 1 квітня 2021 року дані про набутий страховий стаж за І квартал поточного року в Реєстрі були відсутні, оскільки страхувальниками подавалась звітність до 10 травня. Саме це й обумовило термін проведення автоматичного перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у червні. Проте, розмір пенсії буде переглянуто з 1 квітня цього року та проведено відповідну доплату.

А якщо пенсіонер, який продовжує працювати, набуде 2 роки страхового стажу після призначення (або попереднього перерахунку), наприклад у травні, червні, - у такому випадку треба чекати на наступний перерахунок?
    Звертаю увагу, що працюючі пенсіонери, у яких  на 01.04.2021 не виконуються вищевказані умови щодо страхового стажу, після набуття права на такий перерахунок можуть не чекати наступного автоматичного перерахунку та особисто звернутися з відповідною заявою до органів Фонду.

 

(17.05.2021)
    

Про зміни в організації виплати допомоги на поховання, виплати і доставки пенсій та грошової допомоги

З 1 квітня  поточного року відбулись зміни у виплаті допомоги на поховання, а 1 вересня ще зміняться правилав організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання пенсіонера. 
У цих двох питаннях допоможе розібратися перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Лариса Дуксова.

З 1 квітня поточного року змінились правила отримання допомоги на поховання.У чому суть змін?

Так, дійсно, з 1 квітня поточного року виплати на поховання та недоотриманої у зв'язку зі смертю одержувача пенсії, органи Пенсійного фонду України здійснюють виключно через уповноважені банки. Ці зміни регламентовані постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня
2020 року за № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги”.

Які документи треба подавати для отримання допомоги на поховання?

 При зверненні до органів Фонду для отримання допомоги на поховання або недоотриманої пенсії померлого пенсіонера потрібно подати заяву разом із наступними документами: документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера. І, враховуючи зміни, які відбулись з 1 квітня 2021 року, обов'язково надати номер банківського рахунку (це може бути будь-який вже відкритий рахунок в установі банку).

 Зверну увагу, ще на один момент. Заявники, які згідно з паспортом зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, надають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

   Чи є ще нюанси, на які треба звернути увагу заявнику при зверненні до Фонду з приводу недоотриманої пенсії через смерть пенсіонера?

  Так, є. Члени сім'ї, які звертаються за недоотриманою пенсією протягом шести місяців з дати смерті пенсіонера, мають надати ще й документи, які підтверджують родинні стосунки. Заявник також подає паспорт або інший документ, що підтверджує проживання з пенсіонером на день його смерті.

 Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, окрім документа, що посвідчує особу заявника, та свідоцтва про смерть, обов'язково надається й свідоцтво про право на спадщину.

З 1 вересня поточного року зміниться організація виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання. Що це за зміни?

Так, з 1 вересня відбудуться певні зміни в організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня2021 року № 277 “Про додаткові зміни щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України” пенсіонери, які на сьогодні отримують виплати у відділеннях АТ «Укрпошта» або з доставкою додому листоношами, до 1 вересня 2021 року повинні обрати один з уповноважених банків для здійснення подальшої виплати пенсій.

А якщо хтось не встигне зробити вибір з різних причин до вказаної дати. Як бути в таких випадках?

У разі, якщо до визначеного терміну громадяни не зроблять вибір, виплата пенсій кожному з таких одержувачів з 1 вересня 2021 року здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ “Ощадбанк”, який буде відкритий за зверненням органу Пенсійного фонду України. Але громадяни будь-коли зможуть змінити уповноважений банк за власним бажанням.  Усі громадяни будуть поінформовані про зміну умов доставки пенсії індивідуальним письмовим повідомленням.

Але серед одержувачів пенсій є люди, які себе не можуть обслуговувати, наприклад, люди з інвалідністю. Як їм бути?

 Так, є певні категорії громадян, які будуть продовжувати отримувати пенсійні виплати за місцем фактичного проживання, це:

 • люди з інвалідністю І групи;
 • особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду;
 • особи, які досягли 80-річного віку;
 • одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд.

 Для цього відповідно до постанови, до 1 вересня 2021 року Пенсійний фонд України проведе перший конкурс для відбору організацій, які здійснюватимуть виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. До його проведення виплату і доставку пенсій здійснюватиме АТ „Укрпошта”.         

Де можна побачити перелік уповноважених банків для пенсіонерів, які будуть переходити з “Укрпошти” на банки?

З переліком банків для здійснення подальшої виплати пенсії можна ознайомитися за адресою: https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv-upovnovazhenyh-na-vyplatu-pensij/.

 

(29.04.2021)

Про індексацію пенсій з березня 2021 року

У березні 2021 року Пенсійний фонд України провів індексацію пенсій. У яких категорій громадян та на скільки змінилися пенсійні виплати надасть роз’яснення начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

Які категорії громадян підлягали індексації пенсій?

Відповідно до  Постанови Кабінету Міністрів  від  22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з 1 березня 2021 року проведено індексацію пенсій шляхом встановлення підвищення пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок проведений для осіб, які отримують пенсію відповідно до наступних законів України:

“Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;

“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (з числа військовослужбовців строкової служби);

“Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Як правильно розуміти поняття “індексація пенсії”? Який коефіцієнт індексації пенсій?

Спочатку давайте розберемося, що таке індексація пенсії, бо множити свій розмір пенсійної виплати на коефіцієнт індексації — помилково.Тому що індексація пенсії передбачає зміну одного з компонентів, який входить до формули розрахунку пенсії. А це середня заробітна плата по Україні. Саме на 11% збільшується середня заробітна плата в Україні, яка враховувалась для обчислення пенсій. Отже, коефіцієнт індексації у 2021 році — 1,11.

Також при обчисленні трудової пенсії враховуються коефіцієнти страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачені страхові внески. А ці два показника у кожного пенсіонера індивідуальні. Тож і розмір підвищення у кожного різний, все залежить від даних, які знаходяться у пенсійній справі. Але підвищення не може бути менше 100 гривень. Крім того, якщо пенсіонери — чоловіки мають страховий стаж 35 років, а жінки — 30 років, а їх пенсійна виплата менша за 2200 гривень, у такому випадку їм проведена доплата саме до цієї суми.

Чи проведена індексація пенсіонерам, які  продовжують працювати?

Так, індексація проведена як не працюючим пенсіонерам, так і тим, хто  продовжує працювати після виходу на пенсію. Але не індексуються пенсії:

отримувачів спецпенсій (держслужбовців, наукових працівників) або довічного утримання (судді);

тим, кому виплату вперше призначили у 2019 -2021 році.

Зазначу, щопри перерахунку пенсій ми постійно перевіряємо пенсійні справи отримувачів спецпенсій  на доцільність переходу на пенсію на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Якщо факт доцільності підтверджується (розмір пенсії збільшиться), то відбувається автоматичний перехід з одного виду пенсії та інший.  А пенсії, призначені на загальних підставах, індексуються.

Чи потрібно було звертатися до Пенсійного фонду для проведення індексації пенсії? Які результати індексації пенсій у нашій області?

Перерахунок пенсії проведено в автоматизованому режимі, без особистих звернень громадян до сервісних центрів Дніпропетровщини.

 В області підвищення пенсійних виплат відбулося у майже 700 тис. осіб, середній розмір підвищення становив 354,44 грн.

 

(16.03.2021)

 

 

 

 

Електронна трудова книжка – що треба знати

Сьогодні серед багатьох тем, які обговорюють у ЗМІ, є прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі». Допоможе розібратись у ньому та відповість на питання начальник Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК.

Що передбачено вищеназваним Законом?

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок, запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, автоматичне призначення пенсії за віком.

Що ж таке електронна трудова книжка?

Електронна трудова книжка – це цифровий аналог паперових трудових книжок. Трудову діяльність працівника обліковуватимуть в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

На сьогодні в Україні існує безліч електронних сайтів. Куди саме треба завантажувати скан-копію трудової книжки?

Скан-копію паперового документа треба завантажувати тільки на Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою: http://portal.pfu.uaу пункт особистого кабінету користувача з блоку “Комунікації з ПФУ”: Відомості про трудові відносини. Інший шлях технічно не можливий для обробки. І ще, пам’ятайте про наявність кваліфікованого електронного ключа (КЕП), він обов’язковий для реєстрації та користування Вебпорталом.

Хто має право завантажувати скан-копію паперового документа?

Відсканована трудова книжка може бути подана як застрахованою особою через персональний кабінет на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України так і роботодавцем через кабінет страхувальника на Вебпорталі, з обов’язковим поданням згоди особи на обробку персональних даних.

Чи трапляються випадки, коли відскановану трудову книжку «відхиляють» на Вебпорталі, тобто відмовляють в оцифруванні? Якщо так, то через які причини?

Так, такі випадки існують. Й основними причинами є помилки, які допускають користувачі Вебпорталу. Найчастіші помилки стосуються надання сканованих чорно-білих копій, не чітких копій, копій з “обрізаними” сторінками, надання неповного документу тощо.

Чи є якісь вимоги до скан-копій, що попередять «відхилення»?

Так, звичайно існують, і вони не складні:

1. Копії мають бути кольоровими, тобто зроблені з оригіналу.

2.Необхідно робити скан-копії всіх заповнених сторінок трудової книжки у хронологічному порядку.

3.Скан-копії мають бути чіткі та відображати всі реквізити документа (назва документа, серійний номер, дата видачі, печатки, підписи, ПІБ власника) та безпосередньо самі записи.

4.Дотримуватись формату та розміру сканованого зображення.

З відповідними рекомендаціями можна ознайомитись на інформаційній сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Вебпорталі е-послугПенсійного фонду України за адресою: https://www.pfu.gov.ua/content/uploads/sites/19/2020/05/scan_etk.pdf

А роботодавцям ще нагадуємо, що паперова трудова книжка повинна бути оформлена відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58.

Чи означає, що паперовий документ не потрібен вже з цього року?

Ні, це не так. Наповнення Держреєстру даними, які містяться в паперових трудових книжках, буде проведено у перехідний період протягом 5 років. Тобто протягом найближчих 5 років буде використовуватися як паперовий, так і електронний варіант трудової книжки.

У подальшому, за бажанням працівника, роботодавець буде зобов’язаний вести і паперову трудову книжку.

Які вигоди матимуть від цього Закону працюючі та роботодавці?

Прийняття Закону дасть змогу:

- спростити процедури одержання інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, наприклад, у випадку тимчасової втрати працездатності;

- зменшити витрати роботодавців на ведення паперового документообігу;

- усунути можливі ризики і негативні наслідки втрати паперової трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації або внесення недостовірних відомостей.

Ведення трудової діяльності працівника в електронній формі забезпечить необхідні умови для автоматичного призначення пенсій на підставі наявних відомостей про стаж та сплачені внески, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування.

Чи на часі такий електронний сервіс?

Безумовно, на часі. Вкрай необхідно подбати про майбутніх пенсіонерів саме сьогодні, зберегти дані про трудовий стаж в одному Реєстрі, щоб у майбутньому спростити громадянам процес збирання документів для призначення пенсії.

Багато сучасних послуг переходить в електронний вигляд. Спочатку все нове здається складним і незрозумілим, але пройде деякий час, і ми вже не уявимо себе без електронних послуг.

 

 

(24.02.2021)


Про зміни в пенсійному забезпеченні з 1 січня 2021 року

Про зміни, що відбулися в пенсійному забезпеченні з 1 січня 2021 року, розповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак

З 1 січня 2021 року зросли пенсійні виплати. Хто отримав підвищення та за яких умов?

Так, дійсно, частина пенсіонерів з січня 2021 року почала отримувати пенсійні виплати у підвищеному розмірі.

Законом України “про Державний бюджет України на 2021 рік” передбачено зростання мінімальної заробітної плати у 2021 році до рівня
6 000 грн. У зв’язку з цим з 1 січня 2021 року перераховано мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років, та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Розміри мінімальної пенсійної виплати визначено ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Тобто, мінімальний  розмір пенсії за віком, встановлений для вищезазначеної категорії осіб у розмірі 40 % від величини мінімальної заробітної плати, з 1 січня 2021 року збільшився  до 2 400 грн (6 000 грн х 40 % = 2 400 грн).

При цьому перерахунок пенсій здійснювався автоматизовано за матеріалами пенсійних справ без особистого звернення до органів Пенсійного фонду України.

Для працюючих пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, перерахунок пенсій із використання нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.

Пенсіонерам, які досягнуть 65-річного віку в 2021 році, такі перерахунки проводитимуться з дня досягнення відповідного віку за наявності необхідного страхового стажу.

Які зміни відбулися щодо вимог до страхового стажу для призначення пенсії за віком?

Спочатку нагадаю, що таке страховий стаж  це період, протягом якого людина підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, — не включається до страхового стажу.

Наявність необхідного страхового стажу та досягнення пенсійного віку — головні умови призначення пенсії за віком. Страховий стаж та вік виходу на пенсію за віком передбачено ст.26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, і, на сьогодні, право на призначення пенсії мають особи, які досягли 60-річного віку і мають не менше 28 років страхового стажу.

З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, зростатиме на 1 рік (наприклад, 2022 р. - 29 років, 2023 р. — 30 років і т.д.) і так до 2028 року,покинеобхідний страховий стаж становитиме 35 років.

Крім того, ст.26 передбачено, що починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

При відсутності необхідних, на сьогодні, 28 років стажу, пенсія призначається з більш пізнього віку. Так, з наявності у особи страхового стажу від 18 до 28 років у 2021 році пенсія призначатиметься після досягнення
63 років, за наявності страхового стажу від 15 до 18 років — у 65 років.

 

(25.01.2021)


Перерахунок пенсій з 1 грудня 2020 року

З 1 грудня 2020 року органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій в зв’язку із зміною розміру прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність збільшився з 1 712 грн. до 1 769 грн.

У зв’язку з цим проведено перерахунок:

- мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормативний стаж (непрацюючим пенсіонерам);

- пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною";

- мінімального розміру пенсії по втраті годувальника;

- мінімального розміру пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;

- підвищень, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

- надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

- підвищень, передбачених Законом України "Про жертви нацистських переслідувань";

- мінімальної пенсійної виплати особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;

- державної соціальної допомоги на догляд особам з інвалідністю внаслідок війни із числа військовослужбовців 1,2,3 груп та інших осіб з інвалідністю внаслідок війни 1,2,3 груп;

- мінімального розміру пенсії непрацюючим шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- доплати до пенсії за втрату годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання;

- щомісячної державної адресної допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян".

Максимальний розмір пенсії з 01.12.2020 становить 17 690 грн.

Крім того, перераховано надбавки особам, які мають статус «Почесний донор України». Розмір надбавки встановлено в розмірі  прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, зокрема, розмір надбавки збільшився з 211,80 грн до 218,90 грн.

Суми пенсійних виплат за результатами перерахунку у кожної особи індивідуальні, та залежать від складових пенсійної виплати, які напряму розраховуються від величини прожиткового мінімуму.

Перерахунок з 01.12.2020 проведено в автоматизованому режимі, що не потребувало додаткового звернення до органів Пенсійного фонду для надання заяви для його проведення.

 

(08.12.2020)


Електронні сервіси Пенсійного фонду України – як форма дистанційного отримання послуг

Удосконалення системи обслуговування відвідувачів, це одне з  головних завдань, яке ставить перед собою Пенсійний фонд України.

Одним з важливих досягнень у цьому напрямку є можливість  дистанційного отримання послуг за допомогою сучасних електронних сервісів.

Щоб скористатись електронними сервісами необхідно авторизуватись на вебпорталі Пенсійного фонду України за адресою https://portal.pfu.gov.ua

Одним з таких сервісів є «Пенсійний калькулятор», який забезпечує користувачу можливість самостійно розрахувати розмір майбутньої пенсії за віком за даними про страховий стаж та заробітну плату, що міститься в Реєстрі застрахованих осіб. При цьому сервіс дозволяє введення у ручному режимі періодів трудового стажу та інших періодів, що враховуються до стажу роботи для призначення пенсії.

Сервіс «Електронна трудова книжка» забезпечує застрахованим особам можливість перегляду списку записів електронної трудової книжки відповідно до даних Реєстру застрахованих осіб. По кожному запису надано можливість отримання більш детальної інформації шляхом розгортання запису трудової книжки. До списку записів електронної трудової книжки входять записи за основним місцем роботи, тобто з ознакою «найманий працівник».

Особливу увагу хочеться приділити сервісу для потенційних майбутніх пенсіонерів «Автоматичне призначення пенсій». Особам, які скористуються даним сервісом, немає необхідності особисто відвідувати територіальні органи Пенсійного фонду, адже пенсія у такому разі буде призначена автоматично на підставі документів, поданих за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Сервіс дає можливість заздалегідь подбати про свою соціальну захищеність та надати всю необхідну інформацію для призначення пенсії завчасно, незалежно від часу настання пенсійного віку.

Після авторизації в особистому кабінеті застрахованої особи стане доступна вкладка «Анкета-заява для автопризначення пенсії». При переході на зазначену вкладку надається детальна інструкція по заповненню анкети-заяви.

Деякі поля анкети будуть заповнені автоматично за даними про особу, які вже наявні на вебпорталі, а деяку інформацію необхідно додати в ручному режимі. Коли анкета сформована, до неї необхідно долучити скановані документи, що підтверджують набутий трудовий стаж та документи, які ідентифікують особу.

Підтвердженням того, що особа виявила бажання подати документи для призначення пенсії в автоматичному режимі, є згода на обробку персональних даних.

Документи для призначення пенсії, подані через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, засвідчуються кваліфікованим електронним підписом або системою GOV ID.

Результати опрацювання заяви можна побачити у вкладці «Мої повідомлення».

Складові сформованої електронної пенсійної справи стануть доступні на вебпорталі у розділі «Моя пенсія» після того, як особа набуде статусу пенсіонера, тобто досягне пенсійного віку.

Також на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України користувачам надана можливість:

 • отримувати довідки, достовірність яких підтверджується QR-кодом (форма ОК-5, ОК-7, дані про трудовий та страховий стаж, витяг із реєстру застрахованих осіб, довідка про розмір пенсії та інші);
 • отримувати застрахованими особами через особистий кабінет інформацію про страховий стаж та щомісячні відрахування єдиного соціального внеску роботодавцем;
 • подавати Анкету застрахованої особи для внесення/зміни/уточнення даних в Реєстр(і) застрахованих осіб;
 • подавати заяву на виготовлення електронного пенсійного посвідчення;
 • налаштувати послуги безкоштовного СМС-інформування (щодо призначення/перерахунку пенсії; сплати страхових внесків роботодавцем та страхового стажу особи).

Крім того, функціонує кабінет страхувальника, через який можна отримати інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, в тому числі щодо заборгованості підприємства з цього виду платежу, зауваження до звітності, а також електронні «Довідки про трудовий та страховий стаж» працівників для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності.

Сервіс Мобільний додаток «Пенсійний фонд» забезпечує користувачу доступ до електронних сервісів Пенсійного фонду України у зручному форматі. Завантаживши мобільний додаток на смартфоні або планшеті можливо переглянути відомості з Реєстру застрахованих осіб для застрахованих осіб, переглянути відомості з електронної пенсійної справи для пенсіонерів, переглянути стан опрацювання звернень до Пенсійного фонду України; верифікувати документи, довідки, сформовані в особистому електронному кабінеті; отримати та переглянути повідомлення від Пенсійного фонду України; отримати довідки, за формою ОК-5 (ОК-7) та ін.; подати заяви на призначення пенсії; подати документи на допризначення пенсії. Завантажити додаток можна за допомогою сервісів: play.google.com, apps-store.

Завершуючи матеріал про електронні сервіси, хочу звернути увагу, щопід час дії карантину отримувати послуги дистанційно– це не тільки нагально, а й зручно, швидко і не важко! Бережіть себе, своїх рідних та близьких.

 

(19.11.2020)


 

Пенсійне забезпечення фізичних осіб-підприємців

На питання, які найчастіше виникають у фізичних осіб-підприємців (ФОП) відповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК

У ФОП у трудових книжках відсутні записи, які підтверджують період підприємницької діяльності. Якими документами вони повинні підтвердити свій стаж для права виходу на пенсію?

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних Реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.

Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року – довідкою із бази даних Реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.

Для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону № 1058 за період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно надається довідка про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2018 року № 793 (набрала чинності з 05.10.2018) внесено зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

З урахуванням внесених змін періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, у тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 01.01.1998 по 31.12.2003 при призначенні пенсії (перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”) після 05.10.2018 зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб’єкта підприємницької діяльності незалежно від сплати страхових внесків.

Якщо пенсіонер реєструється підприємцем, чи зобов’язаний він повідомити про це Пенсійний фонд? Якщо зобов’язаний, то яким чином? Чи передбачені якісь штрафи за відсутність повідомлення?

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, пенсіонери зобов'язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про вступ на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи - підприємця.

У разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням. За матеріалами пенсійної справи здійснюється перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії проводиться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

У період карантину ФОПи звільнені від сплати ЄСВ за себе за березень-травень 2020 року. Чи буде цей період врахований до стажу?

Пунктом 14-5 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено, що для осіб, зазначених у пунктах 2, 3, 13 частини першої статті 11 цього Закону, які не сплачували страхові внески за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року на підставі пункту 9-10 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" , такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

 

(21.10.2020)


Про зміни для пенсіонерів та застрахованих осіб з 01 вересня 2020 року

З 1 вересня 2020 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 25.08.2020 № 822-IX збільшено розмір мінімальної заробітної плати. Як ці зміни торкнулися пенсійного забезпечення, та кого вони стосуються розповість начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

Зміни для пенсіонерів

Відповідно до п.2 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли 65 років, та за умови наявності страхового стажу у чоловіків 35 років, у жінок 30 років встановлено мінімальну пенсію у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної Законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Оскільки з 01.09.2020 збільшено мінімальну заробітну плату до 5000 грн, Пенсійним фондом України проведений перерахунок пенсій, за результатами якого мінімальний розмір пенсії становить:  5000 грн х 40% = 2000 грн (до 01.09.2020: 4723 грн х40% = 1889,20 грн).

Перерахунок проведений по 106,2 тис. пенсійних справ. Виплата пенсій у нових розмірах розпочата відповідно до затвердженого графіку з 04 вересня 2020 року.

Для пенсіонерів, які працюють, перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати можливий після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.

Зміни для застрахованих осіб

Зміни вплинули на мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який сплачують роботодавці за найманих працівників із їхньої заробітної плати, фізичні особи – підприємці, самозайняті особи та члени фермерського господарства зі своїх доходів. З 01.09.2020 він становитиме 1100 грн на місяць (5000 грн грн х 22%),.

Нагадуємо, що мінімальний страховий внесок – це сума коштів, що визначається як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). На теперішній час розмір єдиного внеску на місяць
22 %.

Чому важливо сплачувати єдиний внесок не менше мінімального розміру? З 1 січня 2004 року Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” замість “трудового стажу” введено термін “страховий стаж” – період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Наявність страхового стажу забезпечує громадянам такі соціальні гарантії, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи; одержання пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.

Єдиний внесок сплачується із нарахованої заробітної плати в сумі, що не перевищує максимальний розмір єдиного внеску. Максимальний розмір єдиного внеску розраховується з максимальної суми доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п’ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої Законом, тобто, 5000 грн х 15 = 75000 грн х 22% = 16500 грн. При нарахуванні єдиного внеску на зарплату працівника-інваліда — 6307,50 грн.

Максимальна сума єдиного внеску враховується також при укладанні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

(21.09.2020)


Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування – хто має право, як заключити договір, скільки сплачувати

Серед актуальних питань у пенсійному забезпеченні є поняття страхового стажу, як його обчислити, чи існує можливість, не перебуваючи у трудових відносинах, заробити собі страховий стаж.

Почнемо з самого поняття «страховий стаж». Раніше, до 1 січня 2004 року, стаж вимірювався часом роботи і це був «трудовий стаж». Після зазначеної дати для розрахунку пенсії має значення період сплати страхових внесків.  Отже, «страховий стаж» – це період, протягом якого людина підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу. 

Тож, зрозуміло, що людина, яка не працює (або працює не офіційно) і не сплачує внески, – не набуває страхового стажу. І за цей період у персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку дані для обчислення пенсії будуть відсутні. Пам’ятайте, що формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались страхові внески.

Тепер щодо питання: чи існує можливість, не перебуваючи у трудових відносинах, заробити собі страховий стаж? Так, існує. Можна взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Давайте детально розберемось хто має право заключати договір на добровільну участь у такій системі, до яких служб звертатись для заключення відповідного договору, скільки сплачувати, щоб Пенсійним фондом страховий стаж був зарахований.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України,  громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – договір про добровільну участь) згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Для добровільної участі необхідно звертатись до податкових органів за місцем свого проживання та подати заяву за встановленою формою, копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу.

З особою, яка подала заяву, органом Державної податкової служби України в термін не пізніше, ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви, укладається Договір про добровільну участь за типовою формою на термін не менше одного року з обов’язковою сплатою єдиного внеску у сумі, що в розрахунку на місяць повинна бути не менше за мінімальний страховий внесок. Мінімальний страховий внесок з 1 січня 2020 року становить 1 039,06 грн (із розрахунку мінімальної заробітної плати 4 723,00 грн та розміру єдиного внеску 22%).

Сплачувати можливо і більшу суму, але вона не повинна перевищувати максимальну величину єдиного внеску, тобто, сплачувати потрібно не більше 15 585,90 грн на місяць (із розрахунку 70 845,0 грн х 22% на місяць з січня 2020 року).

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору. Розмір мінімального страхового внеску за місяць при одноразовій сплаті становить 2 078,12 грн (4 723,00 грн х 22% х 2). Одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди може бути здійснена за окремим договором.

Органи Пенсійного фонду визначають для людини період, який не врахований для обчислення пенсії, але окремий договір укладається з податковими органами, до них здійснюється сплата внесків, подається звітність. Дана інформація обліковується у карточці застрахованої особи і тоді орган Пенсійного фонду призначає пенсію з урахування сплати.

 

 

(25.08.2020)


 

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, підвищено – перерахунок пенсій проведено

                З 1 липня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищено з1 638 грн до 1 712грн.

            У зв’язку з цим проведено перерахунок складових пенсійних виплат, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормативний стаж, підвищення, надбавок, інших пенсійних виплат, установлених законодавством. Таким чином, з 01.07.2020 мінімальний розмір пенсії за віком складає 1 712 грн, відповідно максимальний – 17 120 грн.

               Окрім того, перерахунку відповідно до зростання прожиткового мінімуму підлягають:

- доплата за понаднормовий стаж, передбачений  Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для непрацюючих пенсіонерів);

- надбавка до пенсії за особливі заслуги згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

- доплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій;

- мінімальна пенсійна виплата особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та інвалідам із числа  учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.

             Також змінився розмір надбавки, яка призначена відповідно до Закону України “Про донорство крові та її компонентів”, –211,80 грн (2 118 грн х 10% = 211,80 грн, розрахунок проводився  виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу –2 118 грн).

             Звертаємо увагу, що для пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) перерахунок у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться після звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

             Тож суми, на які зростуть пенсійні виплати, у кожної особи будуть індивідуальні, а саме: залежні від складових пенсійної виплати, які напряму розраховуються від величини прожиткового мінімуму.

             Враховуючи, що перерахунок з 01.07.2020 проведено в автоматизованому режимі, пенсіонерам не потрібно додатково звертатися до органів Пенсійного фонду або надавати заяву для проведення такого перерахунку.

                Додаток додається щодо розмірів виплат з 01.07.2020

(02.07.2020)


 

 

 

 

Інформаційна кампанія про переваги легального заробітку — продовжується!

Щоразу ми повертаємось до теми легального працевлаштування та прозорості заробітку. Сьогодні це актуально, як ніколи. Карантин вніс свої поправки у режим роботи багатьох підприємств та підприємців.

Але карантин це — явище тимчасове, а тіньові заробітки, на жаль, постійне.

Давайте розберемось, що таке прихована зайнятість? Це коли людей оформлюють на роботу погодинно, виставляють у табелі робочого часу 2-3 або 4 години роботи, а насправді наймана особа відпрацьовує повний 8-годинний день. Отже, при такій ситуації роботодавець показує перед податковими органами неповну зарплату. Працівникам пояснюють це уникненням зайвих витрат, які буцім-то будуть відображатись на робітниках, і тому решта зарплати виплачується у “конвертах”. У такому випадку йдеться мова про тіньові заробітки, з яких не сплачується податки і внески.

На перший погляд для робітника — зарплата отримується, страховий стаж йде. Начебто все добре, що може хвилювати?

Давайте нагадаємо, що для набуття права на пенсію, дійсно, важливі такі складові як страховий стаж, який залежить від сплати страхових внесків. На розмір пенсійної виплати впливає розмір нарахованої зарплати.

Так чому ж, тоді у багатьох пенсіонерів такий маленький розмір пенсії? Ось тут і згадуємо про приховану зарплату (або її частку). Не може бути й мови про високий рівень пенсії, якщо внески сплачуються мінімальні.

Застраховані особи мають право на захист. Так, з метою захисту прав застрахованих осіб Прем’єр-міністром України 17 лютого 2020 року видане Доручення, згідно з яким Головні управління Пенсійного фонду області, Держпраці спільно з Інспекціями з питань праці та зайнятості населення при місцевих органах самоврядування повинні проводити  інформаційну кампанію серед роботодавців, зайнятих у сфері торгівлі, будівництва, сільського господарства, транспорту, кур’єрської діяльності.

Протягом червня-серпня 2020 року стартує третій етап роз’яснювальної роботи — серед роботодавців та найманих працівників, які зайняті у сільському господарстві. Будемо роз’яснювати про неприпустимість допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

В області, за даними Пенсійного фонду України, середня зарплата в сільському господарстві становить 9931 грн. У даній галузі працює майже
15 тис. найманих працівників. Однак, є працівники із зарплатою меншою за мінімальну, тобто менше, ніж 4 723 грн. У квітні їх обліковується 1253 особи, що на 305 осіб більше, ніж на початок року. Ситуацію частково можна пояснити введенням карантинних заходів, але як ми бачимо, і до карантину таких осіб було чимало.

Чому ми звертаємо увагу на цю проблему? Адже, єдиний соціальний внесок, який сплачується із нарахованих заробітних плат робітників – це консолідований внесок, який розмежовується на соціальні фонди.

Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи

догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою працездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий  стаж  та можливість  одержання заробленої  пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.

Крім того, до місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відбивається на рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем. Скорочується і фінансування соціальних статей з держбюджету. Все це мають добре усвідомлювати всі роботодавці, підприємці та наймані працівники.

І не зважаючи на те, що дане питання знаходиться на контролі Уряду,  самі працівники мають усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє. Необхідно вже зараз  відстоювати свої конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати єдиного внеску з усієї суми отриманого заробітку.

(15.06.2020)

 

 


 

 

 

ВЕБ-ПОРТАЛ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ.ЯК КОРИСТУВАТИСЬ.

Для більш якісного та функціонального обслуговування пенсіонерів, роботодавців та громадян у  Пенсійному фонді України  запроваджено широкий спектр електронних послуг.  Вебпортал надає громадянам можливість зручно і оперативно взаємодіяти з органами ПФУ, дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення до Пенсійного фонду.

 Принциповою відмінністю від попередніх форм інформування Пенсійним фондом через Інтернет є той факт, що веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально. Портал працює з дотриманням вимог захисту персональних даних.

Для одержання послуг дистанційно, в електронному форматі, через особистий кабінет на веб-порталі ПФУ необхідно:

 • отримати кваліфікаційний електронний підпис КЕП (раніше ЕЦП) ( необхідно ознайомитися зі списком акредитованих центрів сертифікації ключів надання  ЕЦП яких, підтримує вебпортал ПФУ та отримати через мережу Інтернет)
 •  зареєструватися на вебпотралі ПФУ за допомогою  кваліфікаційного електронного підпису  за посиланням: вебпортал: https://portal.pfu.gov.ua/
 •  увійти до системи за ЕЦП (обрати файл ключа електронно-цифорвого підпису)

Які послуги можна отримати через веб-портал?

 Особистий кабінет користувача надає багато можливостей, це:

подати заяву про призначення пенсії в «один дотик», заяву про перерахунок пенсії; отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR- кодом (форми ОК-5/ОК-7, довідка про розмір пенсії, відомості про виплачену заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж, інші); подати звернення (заяву, скаргу, пропозицію) — для цього необхідно обрати розділ “Комунікації з ПФУ”; обрати необхідний розділ та отримати послугу

Для подання документів для призначення пенсії  через сервіс веб-порталу Пенсійного фонду України  необхідно:

- отримати кваліфіковний електронний підпис (раніше ЕЦП)

- відкрити пенсійний рахунок у відділенні банку (за умови отримання пенсії через банківську установу)

- відсканувати оригінали документів, необхідних для оформлення пенсії, а саме:   

 • 1.паспорта 1,2 сторінки та реєстрація (фото 45 років та сторінка 6-7 ).
 • реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
 • диплома, атестата училища, які стверджують денну форму навчання;
 • свідоцтва про шлюб (для жінок);
 • свідоцтва про народження дітей (для жінок);
 • в/білету (1,2,3 стор.), або довідка військового комісаріату  про період проходження військової служби.
 •   Трудова книжка (відомості про роботу).
 •  Документи, що засвідчують особливий статус особи.
 • Пільгові довідки за період роботи за Списком № 1 і № 2 (за  наявності  пільгового стажу).
 •  Заява з банківської установи про відкриття рахунку
 • Довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 01.07.2000   року (за бажанням).

 А далі вже буде безпосередня робота з вебпорталом.

            Подати заяву про призначення/перерахунок пенсії через особистий кабінет на вебпорталі:

- обрати підрозділ “Заява на призначення пенсії”;

- виконати кроки для формування заяви — заповнити поля, додати скановані документи;

- сформувати заяву;

- перевірити правильність даних;

- направити заяву до обраного органу Пенсійного фонду України;

- результат обробки звернення можна переглянути в пунктіособистого кабінету “Мої звернення”.

Також, є можливість бути на зв’язку із Пенсійним фондом і через смартфони – завантажуйте мобільний додаток «Пенсійний фонд» і отримуйте доступ до електронних сервісів у зручному для вас форматі.

Працюють «телефони гарячих ліній»: номери можна подивитись на інформаційній сторінці Головного управління https://www.pfu.gov.ua/dp у підрозділі «Контакти».

 

Через ВЕБПОРТАЛ електронних послуг Пенсійного фонду України

 https://portal.pfu.gov.ua/

Через мобільний додаток «Пенсійний фонд»

https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.gov.pfu

Дистанційно за телефонами “гарячих” ліній, номери яких доступні на інформаційній сторінці Пенсійного фонду https://www.pfu.gov.ua/dp/

у розділі «Контакти»

 Запрошуємо до користування онлайн послугами Пенсійного фонду України.

 

05.05.2020

 


 

Пенсійний фонд області роз’яснює актуальні питання з пенсійного забезпечення у період дії карантину

Які зміни у пенсійному забезпеченні та як працює Пенсійний фонд області у період карантину розповість начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК

 Рішенням Уряду з 12 березня 2020 року  в Україні було запроваджено карантин через поширення такої хвороби як COVID-19, який продовжено до
24 квітня

. В роботі багатьох установ, організацій, підприємств відбулись кардинальні зміни. Як працює Пенсійний фонд області у період карантину?

Нам теж довелось переформатуватись. Пенсійна система повинна працювати безперебійно та своєчасно. На Пенсійний фонд області покладенореалізацію державної політики в частині соціального забезпечення громадян, а саме: з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

Тому, найголовнішим для нас є виконати свої функції і задачі, а це: призначення, перерахунки, фінансування виплат пенсій, ведення Реєстру застрахованих осіб, переведення паперових пенсійних справ до електронного формату тощо,і зберегти здоров’я співробітників.

Також піклуємось про здоров’я мешканців області. І хоча ми надаємо послуги людям різних вікових груп, це й роботодавці, працююче населення, студентська та учнівська молодь, але, все ж таки, основна частина наших клієнтів – люди літнього віку, тобто з групи ризику щодо можливості важкого перебігу захворювання.

 На час дії карантину ми обмежили доступ до своїх сервісних центрів.Проводиться прийом документів, які потребують негайного вирішення через спеціальні бокси, щорозміщені при вході до приміщень сервісних центрів. Зверну увагу, що ми дотримуємося вимог протиепідемічних заходів і вимагаємо цього від наших відвідувачів. Розумію, що в цьому є певні незручності для деяких пенсіонерів, але це тимчасово.

А, щоб люди могли отримувати послуги, не виходячи з дому,уПенсійному фонді України працюють власні електронні онлайн-ресурси,перш за все, це вебпортал:https://portal.pfu.gov.ua/

Які послуги можна отримати через вебпортал?

Особистий кабінет користувача надає багато можливостей, це:

 • подати заяву про призначення пенсії в «один дотик», заяву про перерахунок пенсії;
 • отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR- кодом (форми ОК-5/ОК-7, довідка про розмір пенсії, відомості про виплачену заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж, інші);
 • подати звернення (заяву, скаргу, пропозицію).

Також, є можливість бути на зв’язку із Пенсійним фондом і через смартфони – завантажуйте мобільний додаток «Пенсійний фонд» і отримуйте доступ до електронних сервісів у зручному для вас форматі.

Працюють «телефони гарячих ліній»: номери можна подивитись на інформаційній сторінці Головного управління https://www.pfu.gov.ua/dpу підрозділі «Контакти».

Чи змінились графіки виплати пенсій? Чи змінюється спосіб отримання пенсійних виплат для пенсіонерів?

Ні, не змінились ані графіки виплат, ані спосіб отримання пенсії. Щомісяця ми фінансуємо пенсійні виплати з 4 по 25 число. А от отримувати пенсію через банк, чи через пошту обирає за власним бажанням сам пенсіонер.

З 1 квітня поточного року повинен був відбутися перерахунок пенсії, чи проведений він та для кого?

Так, дійсно, відповідно до частини 4 статті 42 Закону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 1 квітня без додаткового звернення особи проведенийперерахунок пенсій тим, хто на
1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули на нього право. А це пенсіонери, які отримують пенсію два роки і більше і при цьому продовжують працювати офіційно, тобто зі сплатою внесків до Пенсійного фонду, навіть якщо людина працювала не постійно, а з перервами.

При цьому, обираються найбільш вигідні умови перерахунку: лише з урахуванням страхового стажу чи з урахуванням страхового стажу і заробітку.

Особи, які мають право на підвищення пенсії, пенсію в новому розмірі вже почали отримувати у квітні поточного року.

Кабінетом Міністрів України 1 квітня поточного року ухвалено постанову «Питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році». Що це означає для наших пенсіонерів? Які ще зміни плануються у пенсійному забезпеченні у найближчий час?

По-перше, передбачено, що з 1 квітня 2020 року пенсіонерам, яким виповнилося 80 років, буде встановлено щомісячну компенсаційну виплату до пенсії в розмірі до 500 грн. Але є умова – виплати отримають особи зазначеного віку, у яких пенсія не перевищує розмір середньої заробітної плати за 2019 рік – 9 205 грн.

Якщо пенсіонеру 80 років виповниться після 1 квітня 2020 року, хвилюватись не треба, щомісячна компенсація буде встановлюватись з дати досягнення такого віку.

Є ще один момент: якщо пенсіонер, віком старше 80 років, має страховий стаж не менше 25 років (вимога для чоловіків)/або 20 років (вимога для жінок), то після встановлення доплати розмір пенсії не може бути нижче за 2 600 гривень.

По-друге, органам Пенсійного фонду України доручено у квітні 2020 року забезпечити проведення виплати одноразової грошової допомоги у сумі 1 000 гривень пенсіонерам, пенсія яких не перевищує 5 000 гривень.

Зверну увагу, що Виплата буде розпочата невідкладно після внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

По-третє,визначено дату проведення індексації пенсій у 2020 році: це –1 травня.

На що можна звернути ще увагу наших читачів? Чого побажати?

Користуючись нагодою, наголошую, що будь-які виплати перерахованих пенсій, компенсацій, грошової допомоги проводяться в установленому порядку через уповноважені банки або доставляються додому листоношами АТ «Укрпошта». Будьте уважними, не довіряйте шахраям та неофіційним джерелам інформації.

Бережіть себе, не виходьте з дому без вкрай нагальної потреби та будьте здорові. Разом ми витримаємо будь-які негаразди.

 

 

(14.04.2020)


Неоформлені трудові відносини, неофіційна зарплата позбавляють не лише частки пенсії в майбутньому, а й інших соціальних виплат

Виплата заробітної плати “в конвертах”, мабуть, влаштовує і роботодавців, і їхніх найманих працівників. Однак, ситуація мала змінитися з 2004 року, коли замість трудового стажу Законом України від “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” введено термін “страховий стаж”, тобто пенсію почали нараховувати тільки з того заробітку, з якого сплачено страхові внески. Здавалося б, наймані працівники відразу почнуть вимагати сплати заробленого по-білому. Проте з’ясувалося, що їхнє становище (проблеми з працевлаштуванням та суцільна залежність від роботодавця) не дає проявляти ініціативу.

Для зарахування до страхового стажу у повному розмірі одного робочого місяця розмір внесків, що сплачується роботодавцем до органів Пенсійного фонду, має бути не меншим, ніж внески, обчислені із мінімальної заробітної плати.

Через виплату зарплати “в конвертах” до місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відбивається на рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем. Скорочується і фінансування соціальних статей з Держбюджету. Все це мають добре усвідомлювати всі роботодавці, підприємці та наймані працівники.

Єдиний соціальний внесок, який сплачується із нарахованих заробітних плат робітників – це консолідований внесок, який розмежовується на соціальні фонди.

Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.

Органи Пенсійного фонду України використовуючи інформацію бази даних державного реєстру соціального страхування визначають перелік платників, які найманим робітникам виплачують заробітну плату нижче мінімальної. Дана інформація надається до Державної податкової служби області та Головному управлінню Держпраці області для проведення перевірок щодо порушення норм чинного законодавства.

За інформацією Пенсійного фонду органами Державної податкової служби та Головного управління Держпраці області, в межах повноважень, проводяться перевірки роботодавців. І є результат – кількість застрахованих осіб, у яких заробітна плата менше мінімальної, у грудні 2019 року
зменшилася на 21,0 тисячу осіб у порівнянні з січнем 2019 року.

Вже не перший рік органами Фонду проводиться індивідуальна роз’яснювальної робота з працедавцями щодо необхідності збільшення фонду оплати праці. На засіданнях комісій при держадміністраціях спільно з податківцями та інспекторами з питань праці заслуховуються роботодавці, які нараховують заробітну плату у незначних розмірах (нижчих або на рівні законодавчо встановленої мінімальної).

Дане питання знаходиться на контролі Уряду та Дніпропетровської облдержадміністрації. В області підписано Угоду з Дніпропетровським обласним об'єднанням профспілок та з Федерацією організації роботодавців Дніпропетровщини про співпрацю і заходи щодо реалізації напрямів в даній роботі. За участю первинних профспілкових організацій проводяться зустрічі в колективах та засідання “круглих столів”, направляються листи керівникам підприємств, на яких є первинні профспілкові організації. Спеціалісти Фонду продовжують спілкуватися з людьми під час телефонних “гарячих ліній”, на постійних прийомах громадян.

Проте й самі працівники мають усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє. Необхідно вже зараз відстоювати свої конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати єдиного внеску до Пенсійного фонду України з усієї суми отриманого заробітку.

 

 

(12.02.2020)

 

 


Зміни у пенсійному забезпеченні з 1 січня 2019 року

Триває перший місяць 2020 року, а в пенсійному забезпеченні вже відбулися певні зміни. У яких категорій громадян та на скільки змінилися пенсійні виплати надасть роз’яснення начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

Чи підвищувалися пенсії у січні 2020 року? Хто підлягав перерахунку?

Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачено зростання мінімальної заробітної плати у 2020 році до рівня 4 723 грн.

У зв’язку з цим з 1 січня 2020 року перераховано мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Як змінився розмір мінімальної пенсійної виплати після перерахунку для даної категорії громадян?

Розміри мінімальної пенсійної виплати визначено статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений для вищезазначеної категорії осіб в розмірі 40% величини мінімальної заробітної плати, з 1 січня 2020 року збільшився до 1 889,20 грн (4 723,00 х 40 %).

Важливо! перерахунок пенсій проведений автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ. Звертатися до Пенсійного фонду області не потрібно.

Чи підвищились пенсії для даної категорії працюючих пенсіонерів?

Для працюючих пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, перерахунок пенсій із використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.

Пенсіонерам, які досягнуть 65-річного віку в 2020 році, такі перерахунки проводитимуться з дня досягнення відповідного віку за наявності необхідного страхового стажу.

Довідково: Перерахунку підлягало 118,9 тис. пенсійних справ. Пенсійні виплати підвищились у 108,1 тис. осіб (91%). Без змін залишилися виплати для 10,8 тис. пенсіонерів області. Додаткові витрати на виплату пенсій після проведеного перерахунку —
12,2 млн грн, середній розмір підвищенні — 112,56 грн.

Чи проведений перерахунок пенсійних виплат колишнім військовослужбовцям?

Пенсії колишніх військовослужбовців також підлягали перерахунку з 01.01.2020. Якщо з 1 січня 2018 року на підставі урядового рішення від
1 березня 2018 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» колишнім військовослужбовцям було виплачено 50% суми підвищення пенсії, а протягом 2019 року виплачувалося 75% суми підвищення, то з 1 січня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019
№ 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремими категоріям громадян» виплачено 100%. Таким чином за два роки військові пенсії стали більшими майже вдвічі.

 

 

(15.01.2020)


 

Про перерахунок пенсій з 1 грудня 2019 року

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено, що з 1 грудня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1 564 грн до 1 638 грн. В зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України  з 01.12.2019 проведено перерахунок складових пенсійних виплат, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормативний стаж, підвищення, надбавок, інших пенсійних виплат, установлених законодавством. Таким чином, з 01.12.2019 мінімальний розмір пенсії за віком складає 1 638 грн, відповідно максимальний – 16 380 грн.

Окрім того, перерахунку відповідно до зростання прожиткового мінімуму підлягають:

- доплата за понаднормовий стаж, передбачений  Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для непрацюючих пенсіонерів);

- надбавка до пенсії за особливі заслуги згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

- доплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій;

- мінімальна пенсійна виплата особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та інвалідам із числа  учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.

З 01.12.2019 проведено перерахунок надбавки, призначеної відповідно до Закону України “Про донорство крові та її компонентів” виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу – 2 027 грн, в розрахунку на місяць та складає 202,70 грн ( 2 027 грн х10%).

Звертаємо увагу, що для пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) перерахунок у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться після звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Тож суми, на які зростуть пенсійні виплати у кожної особи будуть індивідуальні, а саме: залежні від складових пенсійної виплати, які напряму розраховуються від величини прожиткового мінімуму. Результати проведеного перерахунку пенсіонери побачать уже при отриманні пенсії у грудні.

Враховуючи, що перерахунок з 01.12.2019 проведено в автоматизованому режимі, пенсіонерам не потрібно додатково звертатися до органів Пенсійного фонду або надавати заяву для проведення такого перерахунку.

 

(03.12.2019)

 

 

 


 

 

Добровільна участь в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування

Останній час пенсійні питання є чи не найактуальнішою темою серед населення України.

Для обчислення розміру пенсій визначається страховий стаж

Починаючи з 1 січня 2004 року, замість трудового стажу для обчислення розміру пенсій визначається страховий стаж людини – період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу.

З 2018 року для виходу на пенсію за віком змінились вимоги до кількості страхового стажу (2018 р. – 25 років (раніше 15 років), 2019 р. – 26 років,
2020 р. – 27 років … 2028 – 35 років).

Не вистачає необхідного стажу – окремий Договір добровільного страхування на одноразову сплату

Особа, яка виходить на пенсію, і їй не вистачає необхідного стажу, може укласти окремий Договір добровільного страхування на одноразову сплату.

Одноразова сплата єдиного внеску здійснюється людиною за попередні періоди, в яких вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, тобто не працювала та не була приватним підприємцем. Договір можливо укласти за періоди починаючи з 1 січня
2004 року по теперішній час.

Органи Пенсійного фонду визначають для людини період, який не врахований для обчислення пенсії, але окремий договір укладається, з податковими органами, до них здійснюється сплата внесків, подається звітність. Дана інформація обліковується у карточці застрахованої особи і тоді орган Пенсійного фонду призначає пенсію з урахування сплати.

Сума сплаченого ЄСВ не може бути меншою за мінімальний страховий внесок

При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2 та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.

З 1 січня 2019 року сума сплати становить 1 836,12 грн (яка обчислена із розрахунку мінімальної заробітної плати 4173 грн, розміру єдиного внеску
22 відсотки та помноженої на коефіцієнт 2). Сума максимальної величини, яку можливо сплатити не повинна перевищувати 13 770,90 грн на місяць
(із розрахунку 62 595 грн х 22% х 2 на місяць).

Договір добровільного страхування для тих, хто не досяг пенсійного віку

До осіб, які мають право укласти Договір добровільного страхування у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування відносяться, також, особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола застрахованих осіб, тобто є студентами ВНЗ, домогосподарками, працюють у приватних осіб (прибиральницею, нянькою, куховаркою, доглядають за хворим), є іноземцями, займаються веденням особистого селянського господарства.

Договір про добровільну участь – термін не менше одного року

Договір про добровільну участь за типовою формою укладається з податковими органами на термін не менше одного року з обов’язковою сплатою єдиного внеску у сумі, що в розрахунку на місяць повинна бути не менше за мінімальний страховий внесок, тобто не менше 918,06 грн. Сплачувати можливо і більшу суму, але вона не повинна перевищувати максимальну величину єдиного внеску – 13 770,90 грн.

Можливість набуття страхового стажу для тих, хто постійно проживає або працює за межами України

Якщо до пенсійного віку ще далеко, а людина постійно проживає або працює за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, така людина може набути страхового стажу за допомогою того ж Договору добровільного страхування у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Звертатись треба, також, до податкових органів за місцем свого проживання та подати заяву за встановленою формою, копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу.

Зауважу, що сплата внесків в мінімальному розмірі не гарантує великий розмір пенсійної виплати. Чим з більшої суми сплачено внесок, тим більше буде майбутня пенсія.

 

 

(22.10.2019)


Електронне пенсійне посвідчення, смс-інформування, «Е-пенсія» – що треба знати

            Пенсійним фондом України запроваджені електронні сервіси: електронне пенсійне посвідчення, смс-інформування, вебпортал електронних послуг. А вебпортал постійно розширює свої послуги. На сьогодні в дії ще одна послуга – «Е-пенсія». Давайте розберемося детальніше про електронні сервіси Пенсійного фонду України.

            Що ж таке електронне пенсійне посвідчення (ЕПП)? Це пластикова картка, що поєднує в собі і банківську картку, на яку надходять пенсійні виплати, і посвідчення особи з відповідними персональними даними. Відповідно, пред’явивши посвідчення, пенсіонер може скористатись пільгами, які йому гарантує статус: безкоштовний проїзд у громадському транспорті, знижки у магазинах, аптеках тощо.

Чи всі пенсіонери мають право на таке електронне посвідчення? Будь-який пенсіонер може замінити наявне паперове посвідчення на новий документ. Водночас перехід на новий тип документу не є обов’язковим, раніше видані посвідчення продовжують бути дійсними.

Як отримати електронне пенсійне посвідчення? Щоб отримати електронне пенсійне посвідчення, потрібно звернутись до відділення Пенсійного фонду за місцем проживання та подати заяву. Заява формується автоматично із даних, наявних у базі Пенсійного фонду. Пенсіонерові необхідно її лише підписати.

Для виготовлення документу пенсіонерам, які бажають отримати нове посвідчення замість попереднього, можуть бути використані фото, наявні в базі даних Пенсійного фонду.

Хто виготовляє ЕПП? Виготовляє електронне пенсійне посвідчення, яке одночасно є платіжною карткою, Державний ощадний банк України. Наразі Пенсійний фонд веде переговори з іншими банками щодо такої можливості. Виготовляється посвідчення протягом 30 днів і видається в обраному відділенні банку.

Такий сервіс як смс-інформування від Пенсійного фонду України є безкоштовним чи за нього треба сплачувати? Сервіс є абсолютно безкоштовним і орієнтований як на пенсіонерів, так і на громадян, які не досягли пенсійного віку.

Яку інформацію можна отримати за допомогою СМС?

СМС-інформування включає в себе набір стандартних повідомлень щодо призначення, перерахунку, припинення або поновлення виплати пенсії, а також про накопичений страховий стаж та відповідно сплату страхових внесків роботодавцями.

Як замовити таку послугу від Пенсійного фонду? Для отримання СМС від Пенсійного фонду необхідно надати згоду одним з доступних способів:

 • або через вебпортал електронних послуг ПФУ з допомогою електронного цифрового підпису, де в особистому кабінеті заповнюються відповідні поля;
 • або через особисте звернення до сервісних центрів органів Пенсійного фонду та заповнення заяви встановленого зразку.

Пенсійний фонд України 9 серпня анонсував нову послугу, яка називається «Е-пенсія в один дотик». Що це за послуга?

Це нова послуга для тих, хто готується стати пенсіонером і має обрати спосіб подачі документів на первинне призначення пенсії. Тепер доступний дистанційний варіант подачі документів – через вебпортал.

Чи потрібні перед роботою з вебпорталом якісь підготовчі дії? Так, обов’язково. Майбутньому пенсіонеру потрібно зробити три підготовчі кроки. Перший – отримати КЕП (кваліфікаційний електронний підпис, раніше ЕЦП). Другий – відкрити пенсійний рахунок у відділенні банку (за умови вибору отримувати пенсію через банк). Третій – відсканувати документи, що необхідні для оформлення пенсії. А далі вже буде безпосередня робота з вебпорталом.

А де можна отримати КЕП? У будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів.

Після проведення підготовчих дій, які були перелічені можна розпочинати роботу з вебпорталом. Чи є якісь особливості під час роботи з новим сервісом?

Так, після підготовчої роботи можна приступити к заповненню заяви на первинне призначення пенсії на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Жодних особливостей, просто треба обрати підрозділ «Заява на призначення пенсії» та заповнити уся рядочки, які вам запропонує вебпортал.

Головне бути уважним. Не поспішайте, виконуйте чітко за вимогами, які будуть висвітлюватись на екрані. І у вас все вийде.

Де можна побачити результат обробки звернення? Результати обробки звернення можна переглянути в пункті особистого кабінету «Мої звернення» на вебпорталі.

Чи можна довіряти документам, які надіслані електронним варіантом? Для того, щоб запобігти підробці документів, після отримання електронного їх варіанту, спеціалісти спочатку визначать чи достатньо надісланого для призначення пенсії. Якщо так, то особу запросять до органу Пенсійного фонду із оригіналами документів для звіряння. Якщо ні – повідомлять про перелік документів, яких не вистачає. І тільки після отримання повного пакету документів викличуть до Фонду.

Такий варіант вигідніший для майбутнього пенсіонера, не треба буде ходити декілька разів до Фонду та витрачати свій час у чергах, бо можна вирішити питання дистанційно.

            Тепер це буде єдиним варіантом подачі документів? А якщо у людини немає комп’ютерної техніки, інтернету. Що ж робити у такому випадку? Ні, не єдиним. Добре, коли людина може обрати той варіант, який буде найзручніший. Хтось обере особисте відвідування сервісного центру Фонду, а хтось забажає зробити це вдома, використовуючи сучасні комп’ютерні технології. Тому Пенсійний фонд пропонує альтернативу. А вибір завжди за вами.

(27.08.2019)


Як зміняться пенсійні виплати у липні 2019 року

           Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 липня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1497,00 грн. до 1564,00 грн.

У зв’язку з цим органами Пенсійного фонду України проведено відповідні перерахунки пенсій.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (надалі  - постанова №543), розширено коло осіб, що мають право на призначення пенсії виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року відповідно до пункту 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від  23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До кола таких осіб належать військовослужбовці, зокрема, військовозобов’язані, призвані на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Для перерахунку пенсій застосовується мінімальна заробітна плата станом на  1 січня 2019 року – 4 173 грн.

З 1 липня поточного року  проведено перерахунок щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій.

Постановою №543 внесено зміни до абзацу другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій».

Підтвердженням статусу «інваліда війни» та «учасника бойових дій» є наявність в пенсійній справі відповідного посвідчення.

Щомісячна державна адресна допомога до пенсії призначається в разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій:

10 166,00 грн  (650% х 1564,00 грн) – для осіб з інвалідністю 1 групи;

8 211,00 грн (525% х 1564,00 грн) - для осіб з інвалідністю 2 групи;

5 630,00 грн (360% х 1564,00 грн) - для осіб з інвалідністю 3 групи.

Щомісячна державна адресна допомога до пенсії розраховується по пенсійних справах, по яких нараховуються підвищення, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», з одночасним встановленням цільової грошової допомоги.

З 1 липня 2019 року встановлено доплату  до пенсії особам, які отримують пенсію (незалежно від факту роботи), призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мають страховий стаж, для жінок - 30 років, для чоловіків - 35 років, розмір якої станом на 1 липня 2019 року з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2000 грн.

Тобто, розмір доплати визначається як різниця між розміром пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) станом на 01.07.2019 та 2000 грн.

Перерахунок пенсій з 01.07.2019 органами Пенсійного фонду України проведено в автоматизованому режимі. Розмір підвищення пенсії кожній особі визначається індивідуально. Інформацію щодо механізму проведення перерахунку пенсій особи зможуть отримати в органах Фонду за місцем перебування на обліку.

 

(04.07.2019)


Якщо не вистачає стажу...

В Україні страховий стаж, необхідний для набуття права на пенсію, з 1 січня 2018 року почав поступово збільшуватися. Як бути особам, які вже досягли пенсійного віку, але не мають достатнього стажу?

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі-Закон 1058)українці набувають право на пенсію після досягнення 60-річного віку та за наявності не менше як 15 років страхового стажу до 31 грудня 2017-го. Починаючи з 1 січня 2018 року страховий стаж, необхідний для набуття права на пенсію, почав поступово збільшуватися, 2019-го він становить 26 років і до 1 січня 2028 року сягне 35 років.

У зв’язку із цим певна кількість українців не може вийти на пенсію після досягнення пенсійного віку. Тому уряд ухвалив рішення про надання тимчасової (в період із 1 січня 2018-го по 31 грудня 2020 року) соціальної допомоги особам, яким не вистачає стажу.

Призначення тимчасової допомоги

Процедуру призначення грошової допомоги регламентовано постановою КМУ від 27.12.2017 №1098 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату»(далі-Постанова 1098). Водночас одержати  допомогу можуть ті, хто на час оформлення соціальних виплат має не менше як 15 років страхового стажу. Гроші виплачуватимуть до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.

Як отримати соцдопомогу

Для призначення тимчасової фінансової допомоги особам без необхідного для призначення пенсії страхового стажу треба звернутися в органи соціального захисту населення за місцем реєстрації або за адресою фактичного проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати такі документи:

- документ, що посвідчує особу та її місце проживання + індивідуальний податковий номер (ІПН);

- довідку про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит особи-протягом п’яти робочих днів);

 - декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї ) за останні півроку, що передують місяцю звернення щодо призначення допомоги.

Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою реєстрації, а за місцем фактичного проживання особи, то до зазначеного списку документів потрібно додати довідку про неотримання такої допомоги в управлінні праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Термін виплати допомоги

Тимчасова фінансова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону 1058, за умови, що звернення щодо оформлення грошових виплат відбулося не пізніше як через три місяці після досягнення такого віку.

Якщо терміну не було дотримано, тобто особа звернулася в органи соцзахисту після спливу трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, грошова допомога призначається з дня звернення, тобто з дати подання всіх необхідних документів та довідок.

Рішення про призначення особам, яким не вистачає стажу, тимчасової допомоги або про відмову в її наданні ухвалює управління соціального захисту населення протягом 10 календарних днів із дня подання заяви. Про відмову повідомляється письмово протягом п’яти днів із дня ухвалення рішення.

Сума державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше як 100% прожиткового мінімуму для непрацюючих громадян.    

(18.04.2019)


 

 

 

 

Перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною мінімальної зарплати. Хто має право і як зміниться розмір пенсії?

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» із 1 січня місячний розмір мінімальної заробітної плати становитиме 4173 грн. Чи позначиться це на деяких пенсійних виплатах? Роз’яснює це питання начальник Покровського відділу обслуговування громадян в м. Кривий Ріг (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Олексій КУЦЕНКО.

Частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон 1058) визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за наявності в особи повного страхового стажу.

                                            Повний страховий стаж:

- 20 років для жінок і 25 років для чоловіків (для осіб, яким пенсію призначено до 1 жовтня 2011 року та які після цієї дати не здійснювали перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії);

- 30 років для жінок і 35 років для чоловіків (для осіб, яким пенсію призначено після 1 жовтня 2011 року чи до цієї дати, але після цього їм здійснено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після признаення (попереднього перерахунку)пенсії).

У разі якщо розмір пенсії особи, обчислений з урахуванням наявного в особи страхового стажу та з її заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж особі встановлюють на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність, пенсію встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму.

Крім, того для осіб, які не працюють, досягли 65-річного віку та мають: чоловіки 35 років страхового стажу, жінки 30, Законом 1058 встановлено додаткову соціальну гарантію.

Так, статтею 28 Закону 1058 встановлено, що з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, вичначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений законом.

Згідно з частиною третьою статті 42 Закону 1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового  мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсію перераховують з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Тож право на перерахунок пенсії з 1 січня 2019 року мають непрацюючі особи, які:

-  досягли віку 65 років;

-  мають страховий стаж: чоловіки- 35 років, жінки- 30 років. 

(22.01.2019)  


 

 

 

 

А Ви контролюєте дані, що впливають на майбутню пенсію?

Пенсійний фонд України надає можливість здійснювати постійний контроль за даними, що можуть впливати на пенсійні права громадян, за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України.          

Кожному громадянину доцільно періодично перевіряти стан своєї пенсійної справи, отримавши відповіді на такі запитання : «Чи сплачує за мене роботодавець кошти до Пенсійного фонду?», «Чи вірно відображаються мої індивідуальні дані та обліковується моя заробітна плата в органах Пенсійного фонду?», «Який страховий стаж я здобув?».

За допомогою веб-порталу зручно і оперативно можна взаємодіяти з органами Пенсійного фонду та дистаційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення до Фонду. При цьому веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально з дотриманням вимог до захисту персональних даних. Після проходження відповідної процедури реєстрації, коло електронних послуг значно розширюється, громадянам надаються такі можливості:

- отримання інформації про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески з системи персоніфікованого обліку, починаючи з 2000 року (для тих громадян, які працюють чи працювали);

- отримання пенсійної інформації (для пенсіонерів);

- формування запитів на попередню підготовку документів;

- можливість подачі скарг;

- запис на прийом до фахівців Фонду.

Передбачено два способи реєстрації:

За заявою

1) Для цього необхідно особисто відвідати орган ПФУ, написати заяву. Внесені у заяву відомості перевіряються фахівцем Фонду, вносяться до інформаційної системи Пенсійного фонду. Вам видається розписка про одержання заяви та «реєстраційний код», необхідний для реєстрації на веб-порталі.

2) Зайти на веб- портал ПФУ в мережі Інтернет і вибрати пункт меню «Реєстрація» в закладці «Реєстрація за заявою». Заповнити реєстраційну форму. Логін та пароль бажано вибирати такими, що не містять Ваших справжніх імен та прізвищ. Виконання такої рекомендації підвищить рівень захисту Ваших персональних даних.

3) Після реєстрації на введену Вами електронну адресу надійде лист для підтвердження реєстрації. Після підтвердження реєстрації Ви отримаєте повідомленя веб-порталу про успішне закінчення реєстрації.

 Он- лайн реєстрація за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП)

Зайти на веб-портал ПФУ в мережі Інтернет. На екранній формі «Вхід» в закладці «За ЕЦП» можна ознайомитися зі списком АЦСК (Акредитованих центрів сертифікації ключів), ЕЦП яких підтримує веб-портал ПФУ.

Якщо Ви ще не маєте ЕЦП одного з цих АЦСК, необхідно звернутися в АЦСК та отримати його. Ключ ЕЦП може зберігатися на флешці або на жорсткому диску Вашого комп’ютера.

Для авторизації за ЕЦП з флешки потрібно зайти на веб-портал, обрати пункт головного меню «Вхід» та виконати перший вхід на портал за ЕЦП (закладка «За ЕЦП»).

Електронний цифровий підпис (ключ ЕЦП) міститься й на електронному пенсійному посвідченні.

(17.12.2018)


 

 

 

 

Про перерахунок пенсій з 1 липня 2019 року

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік»  з 1 липня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1497,00 грн до 1564,00 грн. У зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України буде проведений черговий перерахунок пенсій.

Перерахунку підлягатимуть, зокрема:

 • мінімальні та максимальні розміри пенсій;
 • доплата за понаднормативний стаж, передбачена статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування));
 • надбавка до пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
 • підвищення відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;
 • щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій;
 • мінімальна пенсійна виплата особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
 • державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.

Також буде переглянута надбавка до пенсії особам, які мають статус «Почесний донор України» та «Почесний донор СРСР». Розмір цієї надбавки збільшиться з 185,30 грн. до 193,60 грн. Зазначена надбавка визначена на рівні 10 % від прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, який з 01.07.2017 складає 1936,00 грн.

Перерахунок пенсій з 01.07.2019 органами Пенсійного фонду України буде проведений автоматично. Розмір підвищення пенсії кожній особі визначатиметься індивідуально. Інформацію щодо механізму проведення перерахунку пенсій особи зможуть отримати в органах Фонду за місцем перебування на обліку.

(25.06.2019)


 

 

 

 

Пенсії матерям дітей- інвалідів

За яких умов мати дитини- інваліда може вийти на пенсію достроково?

Відповідає начальник Покровського відділу обслуговування громадян в м. Кривий Ріг (сервісний центр) управління обслуговуваня громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Олексій Куценко.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі- Закон 1058) передбачено, що метері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховалиїх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше як 15 років страхового стажу. До осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Таким чином, для дострокового виходу на пенсію матері дитини-інваліда обов’язковими умовами є:

- вік матері - не менше 50 років;

- страховий стаж матері - не менше 15 років;

- дитина щонайменше до 6 років виховувалася в сім’ї;

- дитина має статус дитини-інваліда або інваліда з дитинства.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, додаються документи про народження дитини (свідоцтво про народження).

Факт визнання дитини особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю до шестирічного віку засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров’я, посвідченням отримувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.

У разі якщо дитину визнано дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку, подається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.

За таких обставин, для реалізації прва на призначення дострокової пенсії та отримання такого висновку, жінка має звернутися із заявою до закладу охорони здоров’яде дитина перебувала на обліку до досягнення шестирічного віку з необхідним пакетом документів, які б дали можливість встановити медичні показання для визнання її дитини інвалідом до досягнення шестирічного віку. Зокрема, такими документами є медична картка дитини, консультаційні висновки лікарів, видані після стаціонарного або амбулаторного обстеження та лікування дитини в медичних закладах.   

09.11.2018


 

 

 

 

Страховий стаж - використовуємо довідки Реєстру застрахованих осіб

Поняття «страховий стаж» введене Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 року.

Відтоді поняття «трудовий стаж» замінюється на поняття «страховий стаж» та є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії. Під страховим стажем розуміють період, протягом якого особа або її роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України. Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п’ть днів, а також позаштатних працівників за умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню. До трудової книжки заносяться, зокрема, відомості про роботу.

Але варто зауважити, що записи у трудовій книжці про трудову діяльність працівника, що підтверджують трудовий стаж, не завжди відповідають його страховому стажу. Зокрема, трудовий стаж до 1 січня 2004 року зараховується як страховий стаж.

Під поняттям «загальний трудовий стаж» розуміється сумарна тривалість роботи робітником або службовцем, або в іншій суспільно-корисній діяльності, якщо їх включення в трудовий стаж передбачене чинним законодавством.

Загальний трудовий стаж відрізняється від спеціального тим, що при його обчисленні тривалість перерв у трудовій діяльності, причини звільнення і характер роботи не мають значення. Поняття загального та спеціального трудового стажу застосовувалося в пенсійному законодавстві для визначення права на призначення пенсій за віком, на пільгових умовах та за вислугу років.

Спеціальний трудовий стаж - це тривалість роботи у певних галузях народного господарства, у певних умовах праці, у визначених місцевостях чи природно-кліматичних умовах, за професіями, посадами. Спеціальний трудовий стаж враховується при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а також пенсії за вислугу років.

З 28.02.2001 до 01.01.2011 до загального трудового стажу, набутого за попередні періоди, додається страховий стаж. Чому саме з 28.02.2001? Тому що з цієї дати набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240, відповідно до якого рахується вже не загальний трудовий стаж, а страховий стаж. Підставою, як і раніше, є трудова книжка. До страхового стажу додаються тільки періоди: час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримання виплат допомоги по безробіттю.

З 01.01.2011, тобто з моменту запровадження Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

Отже, розмір страхового стажу за період роботи після 01.01.2011 пов’язано з розміром сплаченого страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях на підставі довідки Пенсійного фонду України.

Місяць роботи можна зарахувати як повний тільки за умови, якщо сума сплачених страхових внесків є не меншою ніж сума внеску, обчисленого з розміру мінімальної заробітної плати.

До страхового стажу зараховується період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також отримання виплат по безробіттю та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до страхового стажу включається періоди:

- ведення підприємницької діяльності з застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку;

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків(даного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

- проходження військової служби по 31 грудня 2017 включно;

- перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;

- перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

Реєстр застрахованих осіб забезпечує облік застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та нарахування й облік виплат за окремими видами  загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Страхувальникам надається інформація з Реєстру застрахованих осіб про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником, а також відомості про страховий стаж цих застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат.

З метою нарахування лікарняних і декретних, зокрема для підтвердження страхового стажу, надається довідка «Дані про трудовий та страховий стаж» додаток 9. Довідка «Дані про трудовий та страховий стаж» формується за весь період роботи застрахованої особи та відображає загальний трудовий та страховий стаж особи.

Крім того, інформація з Реєстру застрахованих осіб надається в електронній формі після реєстрації самої особи або страхувальника на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням електронного цифрового підпису.

Застрахованій особі, яка виявила бажання одержувати інформацію про зміни відомостей облікової картки, інформація надається шляхом надсилання на адресу електронної пошти користувача електронних послуг Веб-порталу, в мобільний додаток, призначений для роботи на смартфоні, планшеті та іншому мобільному пристрої, та/або шляхом відправлення СМС - повідомлення.

(05.11.2018)


 

 

 

 

Що варто знати майбутнім пенсіонерам?

- Коли майбутньому пенсіонеру варто звертатись до Пенсійного фонду для призначення пенсії?

Варто звертатись за місяць до настання пенсійного віку, проте можна і раніше. Як показує досвід – значна частина майбутніх пенсіонерів має певні складнощі з необхідним для призначення пакетом документів. Фахівці проконсультують і людина матиме змогу зібрати та належним чином оформити необхідні папери, а Пенсійний фонд своєю чергою забезпечить призначення та виплату пенсії у найкоротший термін після досягнення пенсійного віку.

- А якщо людина, яка набула права на пенсію за віком, за будь-яких поважних обставин пропустила тримісячний термін подачі документів?

З моменту набуття права на пенсію надається тримісячний термін на збір та подання документів для оформлення пенсії. За умови дотримання тримісячного терміну – пенсія призначається з дати настання права на пенсію. Якщо ж термін не дотримано, у цьому випадку пенсія призначатиметься не з дня набуття права на її призначення, а з дня звернення. Наприклад, право на пенсію настало 20 квітня, а заяву подано 10 серпня, то й пенсія нараховуватиметься саме з 10 серпня, бо минуло понад 3 місяці.

- Які документи необхідні для призначення пенсії?

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) подаються такі документи:

 1. заява встановленої форми;
 2. паспорт (оригінал та копія);
 3. ІНН – документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (оригінал та копія);
 4. трудова книжка (оригінал та копія);
 5. за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 30.06.2000 р. включно (незалежно від перерв);
 6. диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні середнього або вищого навчального закладу до 01.01.2004 р. (оригінал та копія);
 7. довідка з військкомату про проходження військової служби або військовий квиток (оригінал та копія);
 8. свідоцтво про народження дітей (у разі необхідності - оригінал та копія);
 9. свідоцтво про одруження (у разі необхідності - оригінал та копія);
 10. заява та номер розрахункового рахунку, на який перераховуватимуться пенсійні виплати, в уповноваженому закладі банку;
 11. у разі призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1, № 2 - довідка, котра уточнює пільговий характер роботи;
 12. оригінал та копія посвідчень, які надають право на призначення (надбавку) пенсії за особливі заслуги;
 13. довідка про перейменування підприємства (у разі необхідності);
 14. дві кольорові фотокартки розміром 6x4 (для пенсійної справи та пенсійного посвідчення).

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути надані як в оригіналах, так і в копіях, завірених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Але документи про стаж, та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Як підтвердити страховий стаж, якщо у трудовій книжці майбутнього пенсіонера немає запису про роботу в певній установі або на підприємстві?

- За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі даних, наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, або в інших документах, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

- Трапляється, що документи про наявний стаж роботи відсутні або їх неможливо одержати у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями. У таких випадках стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знали заявника по спільній із ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Такі випадки розглядаються на Комісії органу Пенсійного фонду України.

Хто обліковує страховий стаж майбутньому пенсіонеру?

- Страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. За періоди до впровадження цієї системи - на підставі документів та в порядку, визначеному раніше чинним законодавством.

Який мінімальний страховий стаж слід мати для призначення пенсії за віком?

- З 1 січня 2018 р. необхідний стаж для призначення пенсії становить 25 років. Проте кожні 12 місяців збільшуватиметься на 1 рік. І в 2028 році – вже 35 років.

Якщо людина матиме меншу кількість страхового стажу?

- У цьому випадку на призначення пенсії можна розраховувати за умови доопрацювання необхідної кількості стажу, або після придбання (купівлі) стажу, якого не вистачає для призначення пенсії. Якщо особа, яка досягла пенсійного віку, не має достатнього стажу, то в такому випадку призначатиметься державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Нагадаю, що із 2028 р. пенсії за віком у 60 років призначатимуться особам, які матимуть 35 і більше років страхового стажу, у 63 роки - особам, що матимуть від 25 до 35 років страхового стажу, у 65 років - від 15 до 25 років страхового стажу. Проте, починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

У яких випадках може бути припинена виплата пенсії?

Виплата пенсії за рішенням органів Пенсійного фонду України, або рішенням суду припиняється у таких випадках:

 • якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні дані;
 • на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено законом;
 • у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль;
 • у разі смерті пенсіонера.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням органу Пенсійного фонду України протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч.3 ст.35 та ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

(24.10.2018)


 

 

 

 

Медичні працівники. Право вибору

Працівникам медичних закладів (при дотриманні вимог законодавства) призначаються пенсії за вислугу років чи пенсії за віком на пільгових умовах. Це залежить від того, яку посаду обіймала та в якому закладі охорони здоров’я працювала особа.

Питання права на пенсію за вислугу років працівників охорони здоров’я врегульовано двома законодавчими актами : Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і Законом України «Про пенсійне забезпечення». Водночас положення Закону «Про пенсійне забезпечення» застосовується лише в частині визначення права на пенсію за вислугу років. Розмір пенсії визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за формулою і залежить від стажу та заробітної плати.

Стаж роботи в установах та на посадах, який дає право на пенсію за вислугу років, називають спеціальним стажем. Основним документом, що підтверджує спеціальний стаж роботи, є трудова книжка, а за потреби- уточнювальні довідки. У разі виникнення спірних питань враховуються інші документи (Положення про заклад, структуру, штатні розписи, акредитаційний сертифікат тощо).

Право на пенсію за вислугу років мають лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменувань посад). Перелік посад і закладів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 (далі- Перелік 909).

Отже, для зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи потрібно, щоб людина працювала в закладах охорони здоров’я і на посадах, які дають правона пенсію за вислугу років.

Пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких зоконодавчих актів України», який набув чинності з 1 січня 2016 року, передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров’я після досягнення віку 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за Переліком 909, станом на 1 квітня 2015 року- не менше як 25 років і після цієї дати:        

Період

Спеціальний стаж

З 1 квітня 2015 року

по 31 березня 2016 року

25 років 6 місяців

З 1 квітня 2016 року

по 31 березня 2017 року

26 років

З 1 квітня 2017 року

по 31 березня 2018 року

26 років 6 місяців

Водночас особам, які на 1 квітня 2015 року мали 25 років спеціального стажу, а станом на 1 січня 2016 року – 25 років 6 місяців, збережено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148 із 1 січня 2018 року скасовано право на призначення пенсії за вислугу років працівникам охорони здоров’я. Але ті працівники, які на день набуття чинності цього Закону, тобто на 11 жовтня 2017 року, набули не менше як 26 років 6 місяців спеціального стажу, також можуть скористатися правом виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку.

До досягнення віку 55 років право на пенсію за вислугу років мають медичні працівники 1971 року народження і старші за наявності вислуги років на цих посадах, передбаченої пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і після досягнення ними такого віку:

50 років

які народилися по 30 червня 1966 року

50 років 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1966 року

51 рік

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1967 року

51 рік 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1967 року

52 роки

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1968 року

52 роки 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1968 року

53 роки

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1969 року

53 роки 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1969 року

54 роки

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1970 року

54 роки 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1970 року

 Пенсія за вислугу років призначається після звільнення з посад, які дають право на зарахування до спеціального стажу роботи й передбачені в Переліку 909. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що настає після дня звільнення з роботи.

Водночас медики можуть продовжувати працювати, але на посадах, які не дають права на пенсію за вислугу років. У цьому разі виплата пенсії не припиняється.

Водночас варто звернути увагу на таке: якщо в період одержання пенсії за вислугу років особа досягає пенсійного віку, доцільно звернутися до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про перехід на пенсію за віком. За таких умов після досягнення пенсійного віку можна працювати на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років.Сам факт досягнення пенсійного віку такого права не дає.          

(23.10.2018)


 

 

 

 

У разі  трудового каліцтва...

Розглянемо порядок перерахунку пенсій по інвалідності, що настала внаслідок трудового каліцтва, професійного захворювання , а також у разі втрати годувальника із зазначених причин.

У зв’язку з ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII ВІД 11.10.2017 року відбулися деякі зміни в пенсійному забезпеченні громадян.

Зміни, внесені до статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у жовтні 2017 року, дали змогу перерахувати раніше призначені пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначених причин за нормами вищезазначеного Закону.

По суті, єдиною умовою для такого перерахунку є наявність страхового стажу, тривалість якого залежить від віку особи з інвалідністю на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією та групи інвалідності, від 1 до 15 років.

Перерахунок здійснено на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, та які відповідали вимогам законодавства, чинного раніше. Водночас пенсіонери мають право подавати додаткові документи.

Заробітну плату для обчислення пенсії визначено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й та 2016 роки (3764,40 грн.), і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

 

 Обчислення розміру пенсії по інвалідності

Згідно зі стеттею 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності обчислюється в таких розмірах:

Особам з інвалідностю

% від пенсії за віком, обчисленої відповідно до статтей 27 і 28 вищезазначеного Закону

I групи

100%

II групи

90%

III групи

50%

      

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника

Згідно з законодавством пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатнм членам сім’ї за наявності у промерлого годувальника не день смерті необхідного стахового стажу.

Право на таку пенсію мають члени сім’ї, які відносяться до непрацездатних осіб, та які були на утриманні померлого годувальника. Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається без урахування факту перебування на утриманні годувальника.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі:

- на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 % від пенсії за віком померлого годувальника;

- на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 % від пенсії за віком померлого годувальника , що розподіляється між ними рівними частками.

Водночас пенсійна виплата у зв’язку з втратою годувальника не може бути нижчою:

- на одного утриманця- 1452 грн. (100 % від мінімальної пенсійної виплати);

- на двох утриманців- 1742,40 грн. (120 % від мінімальної пенсійної випла);

- на трьох та більше утриманців- 2178 грн.(150 % від мінімальної пенсійної виплати).

(09.10.2018)


 

 

 

 

Отримайте електронне пенсійне посвідчення- відчуйте переваги.

Відтепер усі категорії пенсіонерів, які отримують пенсійні виплати через Державний Ощадний банк України, мають можливість отримати електронне пенсійне псвідчення (ЕПП).

Електронне пенсійне посвідчення — це унікальний сучасний технологічний інструмент, який дозволяє не тільки отримати пенсію, а й , наприклад просто і швидко сплатити за комунальні послуги через інтернет, розрахуватись за покупку в магазині та мати доступ до безлічі інших онлайн- послуг. І, безумовно, пенсійне посвідчення нового зразка надає право власникові користуватися всіма пільгами, які належать йому , як пенсіонерові.  

ЕПП містить електронний цифровий підпис (ЕЦП), який дає змогу отримувати електронні документи на веб-порталах органів влади. Відтепер навіть з дому можна переглядати на веб-порталі послуг Пенсійного фонду інформацію з електронної пенсійної справи про розмір пенсії та її складові, дані про страховий стаж, заробіток, сплачені внески тощо. Електронне пенсійне посвідчення надає можливість написати звернення або подати заяву на перерахунок пенсії через Інтернет без відвідування Пенсійного фонду України, надає можливість контролювати гроші та керувати ними з дому в будь-який час, дає змогу здійснювати банківські операції та безготівкові платежі чи поповнювати готівковими коштами картковий рахунок.

Для того щоб отримати електронне пенсійне посвідчення, потрібно звернутися до  Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку та подати заяву на виготовлення посвідчення, долучивши такі документи: оригінал паспорта, дві фотографії 30 х 25 мм.,  довідка про надання ідентифікаційного номера (ідентифікаційний код), для внутрішньо переміщених осіб - довідка переселенця/пенсійне посвідчення .

Пенсіонери віком понад 80 років, інваліди I та II груп і немічні люди, які неспроможні особисто прийти в управління Пенсійного фонду за місцем фактичного проживання, можуть звернутися в управління Фонду телефоном із проханням подати заяву вдома. Від їхнього імені документи можуть подавати законні представники, опікуни, піклувальники (їм треба взяти із собою документи, що підтверджують їхній статус; паспорт; ідентифікаційний код).

Протягом терміну виготовлення ЕПП пенсіонер зможе одержувати пенсію через каси банку без використання картки. Нарахування пенсії здійснює Пенсійний фонд України, а банківська установа виплачує кошти, які надходять від Фонду. Якщо Пенсійний фонд перераховуватиме кошти на пенсійний картковий рахунок, банк видаватиме їх пенсіонерові. Громадяни, які не мають рахунку в Ощадбанку, можуть відкрити такий рахунок або перед зверненням в управління Пенсійного фонду, або ж тоді, коли забиратимуть виготовлене ЕПП.  Для відкриття рахунку будуть потрібні паспорт, ідентифікаційний код і пенсійне посвідчення. Якщо пенсіонер уже має відкритий картковий рахунок у цій банківській установі, на який здійснюється зарахування пенсії, то новий рахунок відкривати не треба.

Електронне пенсійне посвідчення буде виготовлено безкоштовно, протягом 30 робочих днів.


 

 

 

 

 Нові сервіси – нові можливості

Пенсійний фонд України прагне зробити послуги максимально доступними та комфортними для кожного з нас, тому активно впроваджує електронні сервіси, працює над їх урізноманітненням. Сьогодні я хочу презентувати два, на моє переконання, дуже зручні та корисні для споживачів послуг.

Перший – це СМС-інформування, метою створення якого є інформування пенсіонерів – про призначення та перерахунок пенсій, а працівників – про сплату за них єдиного соціального внеску та розмір їхнього страхового стажу.

Як же активувати послугу смс-інформування? Існує два простих способи.

І спосіб – самостійно – на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua) за допомогою електронного цифрового підпису (його можна безкоштовно отримати в органах Державної фіскальної служби, у ПриватБанку тощо). Для цього:

 • за допомогою електронного цифрового підпису увійдіть до особистого кабінету на Веб-порталі;
 • у верхньому меню виберіть розділ «Налаштування», а у ньому – вкладку «Дистанційне інформування»;
 • поставте позначку напроти тексту «Надаю згоду на отримання смс-повідомлень від ПФУ на номер мого мобільного телефону»;
 • вкажіть номер телефону, на який надсилатиметься смс-повідомлення;
 • введіть електронний цифровий підпис та пароль до нього;
 • натисніть кнопку «Зберегти».

За кілька хвилин вам на телефон надійде смс-повідомлення з підтвердженням реєстрації та інформацією щодо розміру вашого страхового стажу, починаючи із 2004 року (до 01.01.2004 страховий стаж зараховується на підставі трудової книжки або інших документів, визначених законодавством).

ІІ спосіб активації розрахований на тих, у кого відсутній ЕЦП – Вам необхідно звернутись до будь-якого відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та надати відповідні контактні дані мобільного зв’язку та згоду на отримання смс-повідомлень від Пенсійного фонду.

Інший зручний сервіс для користувачів Веб-порталу Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua), які увійшли на Портал за допомогою електронного цифрового підпису – надання електронних документів з підтвердженням QR-кодом. У такий спосіб можна отримати: 

· довідку про доходи пенсіонера (загальний розмір призначеної пенсії);

· довідку про доходи пенсіонера для призначення субсидій, що містить дані про розмір пенсії без урахування видів виплати;

· індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), що містить інформацію про страховий стаж, заробітну плату та сплату страхових внесків страхувальниками;

· витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що містить дані про статус застрахованої особи/отримувача страхової виплати; дані про набутий страховий стаж; відомості щодо нарахованої заробітної плати, що враховується для розрахунку страхових виплат та страхового стажу; відомості про особливі умови праці, про суми добровільних внесків; дані пенсійної справи; відомості про інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Зазначені електронні документи дійсні для оформлення субсидій, документів у центрах надання адміністративних послуг, посольствах, консульських та банківських установах, органах фіскальної та виконавчої служб, територіальних органах міграційної служби тощо.

Перевірити достовірність видачі електронних документів з QR-кодом можна через Веб-портал Пенсійного фонду України у розділі «Верифікація виданих документів».

Електронний документ з QR-кодом, підписаний електронним цифровим підписом Пенсійного фонду України, згідно з чинним законодавством, є аналогом паперового документа, підписаного відповідальною особою в органах Фонду.

Інструкція з отримання довідок з QR-кодом від Пенсійного фонду України знаходиться на Порталі Пенсійного фонду України у розділі «Інструкції».

Отже, як ви могли переконатися, Веб-портал Пенсійного фонду є сучасним інформаційним ресурсом з зручним та зрозумілим інтерфейсом, котрий дозволяє отримувати необхідну інформацію та послуги, не виходячи з дому. Процедура реєстрації на веб-порталі — максимально проста. Потрібно звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, натомість вам роздрукують розписку про одержання заяви, а також «реєстраційний код» (при собі потрібно мати паспорт та ідентифікаційний код). Далі ви заходите на Веб-портал та у розділі «Реєстрація на порталі» реєстраційну форму. Те ж саме можна здійснити за допомогою ЄЦП, без звернення до Фонду. Особисто я, радив би отримати ЄЦП, адже він дає можливість реєструватися на веб-ресурсах та отримувати електронні послуги інших органів виконавчої влади. Нагадаю, що ця послуга доступна безкоштовно в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК) (повний перелік можна знайти на сайті Центрального Засвідчувального органу Міністерства юстиції України – www.czo.gov.ua).

Залучайтесь до користування електронними послугами Пенсійного фонду України і ви особисто зможете переконатися в їх доступності, зручності та зекономите власний час.

(23.08.2018)


 

 

 

 

Пенсійний фонд області – про платіжну дисципліну роботодавців

Своєчасні виплати пенсіонерам та збільшення їх розміру, зарахування страхового стажу для майбутньої пенсії нинішнім працівникам знаходиться в руках керівників всіх підприємств області.

Чому ми можемо так говорити? Чітку відповідь дають норми чинного законодавства – несплата страхових внесків обмежує пенсійні права застрахованих осіб та впливає на розміри пенсійних виплат у майбутньому.

Формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались внески до Пенсійного фонду.

Таким чином, чим більший заробіток з якого сплачені внески до Пенсійного фонду, тим більша пенсія буде в майбутньому!

Отже, своєчасні надходження до бюджету Фонду забезпечують фінансову стабільність пенсійної системи та своєчасні виплати населенню.

І навпаки – порушення платіжної дисципліни роботодавцями призводить до явних негативних наслідків: по-перше, суттєво погіршується фінансовий стан самого страхувальника, по-друге, наймані працівники втрачають з вини роботодавця страховий стаж.

Ситуація по заборгованості з платежів до Пенсійного фонду України по Дніпропетровській області виглядає не найкращим чином: з початку року заборгованість з платежів до Пенсійного фонду України зросла на 35,7 млн грн та становить 600,3 млн грн, з якої:

- по страхових внесках – 59,5 млн грн (- 0,2 млн грн з початку року);

- по відшкодуванню пільгових, наукових пенсій та регресних вимог – 540,8 млн грн (+35,9 млн грн з початку року).

У структурі заборгованості з платежів до Пенсійного фонду борг платників, стосовно яких порушено справу про банкрутство, або визнано банкрутами, становить 316,4 млн грн (52,7%), борг підприємств, у яких відсутні активи щодо стягнення коштів – 60,7 млн грн (10,1%), які мають дієвий статус – 223,2 млн грн. (37,2%).

Зростання заборгованості з відшкодування пільгових пенсій відбулось за рахунок економічно-активних підприємств, наприклад:

- АТ «Дніпроазот»;

- ПАТ «Дніпрометробуд»;

- ДП «Дніпровський електровозобудівний завод».

А також, за рахунок неплатоспроможності підприємств, що знаходяться в стані «порушено справу про банкрутство», а саме:

- ПАТ «Дніпропетровський трубний завод»;

- ДНВП «Цирконій»;

- ТОВ «Восток-Руда».

З метою погашення заборгованості до Пенсійного фонду України організовано та проведено: засідання комісій, на яких заслухано керівників підприємств-боржників, поінформовано соціальних партнерів про зростання заборгованості, направлено матеріали до органів прокуратури.

Завдяки вжитим заходам повністю погашено борги до Пенсійного фонду України 122 підприємствами, частково – 123. У рахунок погашення боргу надійшло 37,8 млн грн.

Фахівцями Фонду проводились зустрічі в трудових колективах по роз’ясненню необхідності дотримання роботодавцями законодавства про оплату праці, а також повноти і своєчасності сплати єдиного внеску, як гарантії реалізації прав найманих працівників на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Нагадуємо усім громадянам, що існує можливість отримати індивідуальну інформацію з Державного реєстру ставши користувачем ВЕБ-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, налаштувати СМС-інформування або отримати форму ОК-5 з QR-кодом – так ви маєте змогу контролювати свого роботодавця.

Звертаємося до керівників підприємств, установ та організацій, які мають борги перед Пенсійним фондом: «Погасіть заборгованість та здійснюйте своєчасні розрахунки по страхових внесках!».

(03.08.2018)


 

 

 

 

 

Електронні послуги Пенсійного фонду України: СМС-інформування.

Пенсійний фонд України запровадив сучасний механізм інформування громадян за допомогою СМС-повідомлень.

Новий онлайн-сервіс дозволяє одержувати інформаційні розсилки такої тематики:

 • про реєстрацію в системі СМС-інформування;
 • про результати розгляду звернень за призначенням пенсії;
 • про результати розгляду звернень за перерахунком пенсій;
 • про результати розгляду звернень за поновленням виплати пенсії;
 • про результати розгляду звернень про припинення виплати пенсії;
 • про результати розгляду звернень про необхідність звернення до  Пенсійного фонду України для підтвердження даних про особу;
 • про утримання з пенсійної виплати;
 • про сплату страхових внесків.

Активувати послугу смс-інформування можна двома шляхами:

– перший  – особисто звернутися до  найближчого відділу обслуговування громадян і надати відповідні контактні дані мобільного зв’язку та згоду на отримання смс-повідомлень від пенсійної служби;

– другий  – якщо особа є користувачем веб-порталу, то необхідно за допомогою електронного цифрового підпису увійти до особистого кабінету на Веб–порталі електронних послуг Пенсійного фонду України в розділі “Налаштування” і, відкривши вкладку «Дистанційне інформування», поставити позначку навпроти тексту “Надаю згоду на отримання інформації від ПФУ на номер мого мобільного телефону”.

Варто зазначити, що користування електронними послугами веб-порталу Пенсійного фонду України має значні переваги. Насамперед, це дозволить мати доступ до даних, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, володіти інформацією щодо пенсійного забезпечення та сплачених страхових внесків.

Реєстрація на Веб-порталі здійснюється лише один раз. Надалі доступ до електронних послуг, які передбачають персоналізований доступ (одержання виписок, надсилання запитів, скарг, запис на прийом тощо), здійснюється після авторизації на Веб-порталі.


 

 

 

 

ВІДПОВІДАЄМО НА ЗАПИТАННЯ ЧИТАЧІВ

Що необхідно знати про призначення пенсії

Заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до відділів та секторів обслуговування громадян (сервісних центрів) Пенсійного фонду України особисто, або через законного представника (діє на підставі нотаріально оформленої довіреності).

Особі, яка має право одночасно на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника) за різними законами, а також на щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії, призначається одна пенсія, або щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Переведення з одного виду пенсії на інший проводиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами (заява встановленої форми; паспорт ідентифікаційний код; трудова книжка; за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд по 30.06.2000, незалежно від перерв; диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні до 01.01.2004; довідка з військкомату про проходження військової служби, військовий квиток (в разі необхідності); свідоцтво про народження дітей (в разі необхідності); свідоцтво про одруження (в разі необхідності); заява та номер розрахункового рахунку в уповноваженому закладі банку; в разі  призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, №2, необхідно надати довідку, уточнюючу пільговий характер роботи; довідка про перейменування підприємства (в разі необхідності); дві кольорові фотокартки розміром 6х4 см.

Для встановлення надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством окрім заяви, паспорту (іншого документу, що посвідчує особу та ідентифікаційного коду) додатково надаються документи, які засвідчують: особливий статус особи; підставу для встановлення надбавки на утриманців; підставу для встановлення надбавки на догляд.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В інших випадках пенсія призначається з дня звернення.

Умови призначення пенсії

Право на пенсію за віком мають особи після досягнення 60 років* та за умови наявності відповідного страхового стажу.

*Пенсійний вік жінок змінюється поступово до 60 років у 2021 році:

Пенсійний вік жінки

Період, у який народилася жінка

58 років 6 місяців

з 01.10.1959 по 31.03.1960

59 років

з 01.04.1960 по 30.09.1960

59 років 6 місяців

з 01.10.1960 по 31.03.1961

60 років

з 01.04.1961 по 31.12.1961

У 2018 році необхідний страховий стаж для призначення пенсії становить 25 років. Щороку необхідний страховий стаж буде збільшуватись на 12 місяців, і у 2028 році становитиме не менше 35 років.

Якщо особа, яка досягла віку 60 років, не має необхідного страхового стажу (від 25 до 35 років), вона матиме право на призначення такої пенсії після досягнення 63 років за наявності страхового стажу:

у 2018 році

від 15 до 25 років

у 2019 році

від 16 до 26 років

у 2020 році

від 17 до 27 років

у 2021 році

від 18 до 28 років

у 2022 році

від 19 до 29 років

у 2023 році

від 20 до 30 років

у 2024 році

від 21 до 31 років

у 2025 році

від 22 до 32 років

у 2026 році

від 23 до 33 років

у 2027 році

від 24 до 34 років

з 2028 року

від 25 до 35 років

У всіх випадках після 01.01.2019, за наявності страхового стажу не менше 15 років, особа матиме право на пенсію у віці 65 років.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії у певному віці, визначається на дату досягнення особою віку 60, 63 або 65 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається  незалежно від віку.

Як отримати довідку про розмір пенсії?

На електронному порталі ПФУ http://portal.pfu.gov.ua існує така послуга, як попереднє замовлення документів. Засобами Веб-порталу можна подати заяву - запит на підготовку паперових документів. Після опрацювання звернення надійде відповідь де можна отримати вже підготовлені паперові документи (обов’язково мати при собі документ, який підтверджує особу).

При особистому зверненні до Пенсійного фонду необхідно надати наступні документи: заяву довільної форми, у якій вказано, за який період часу необхідна довідка про розмір пенсії та з якою метою вона буде використовуватись (субсидія, кредит, пільга тощо); паспорт або інший документ, що посвідчує особу; ідентифікаційний код; пенсійне посвідчення.

Способи реєстрації на WEB-порталі Пенсійного фонду України:

І. Подача заяви для реєстрації на WEB-порталі

Для реєстрації заяви необхідно особисто відвідати орган Пенсійного фонду України.

Документи, необхідні для оформлення заяви:

- паспорт;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (ідентифікаційний номер).

Натомість видається розписка про одержання заяви та «реєстраційний код».

Цей «реєстраційний код» необхідний для реєстрації на WEB-порталі, його необхідно зберігати в таємниці до моменту закінчення реєстрації!

Зайшовши на WEB-портал ПФУ в мережі Інтернет і вибравши пункт меню «Реєстрація» в закладці «Реєстрація за заявою» необхідно заповнити реєстраційну форму.

Після реєстрації на вказану при реєстрації електронну адресу прийде лист, необхідний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження реєстрації надійде повідомлення з WEB-порталу про успішне закінчення реєстрації.

ІІ. Онлайн-реєстрація за електронним цифровим підписом
(ключем ЕЦП)

Для онлайн-реєстрації на WEB-порталі необхідно мати особистий електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Для авторизації за ЕЦП потрібно виконати такі кроки:

На екранній формі «Вхід» в закладці «За ЕЦП» ознайомитись зі списком АЦСК (Акредитований центр сертифікації ключів), ЕЦП яких підтримує WEB-порталі ПФУ.

Якщо Ви маєте ЕЦП одного з цих АЦСК:

- виберіть відповідний АЦСК;

- виберіть файл ключа;

- введіть пароль ключа.

Якщо у Вас немає ЕЦП одного з запропонованих АЦСК, Вам необхідно звернутись до запропонованих АЦСК та отримати ЕЦП.

Адреси отримання ключів та зразки заповнення заяв можна переглянути на сайті Центру сертифікації ключів Державної фіскальної служби України – www.acskidd.gov.ua/reglament.


 

 

 

 

ПЕНСІЇ ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ ПЕРЕД УКРАЇНОЮ

11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до Закону України від 01.06.2000 № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Закон України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги перед Україною починаючи з 11.10.2017 встановлюються органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до органу Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами.

Відповідно до статті 1 цього Закону пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються громадянам України, а саме:

1) Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями «За відвагу», чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена «За службу Родине в Вооруженных Силах СССР», особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний»;

2) ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

3) видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;

4) космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;

5) народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, членам Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої Української РСР;

6) особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

7) депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;

8) матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.

Вищезазначені пенсії встановлюються органами Пенсійного фонду України як надбавка до розміру пенсії. Розмір надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із Законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» встановлюється від 20 до 40 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Законом № 2148 змінено строки встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, а саме: пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права.

Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.


 

 

 

 

 

Зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 № 1767-III

Криворізьке північне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148, яким внесено зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 № 1767-III, та з метою правильності застосування норм чинного пенсійного законодавства повідомляє:

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги перед Україною починаючи з 11.10.2017 встановлюються територіальними органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до територіального управління Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами.

Рішення про встановлення (перерахунок, відмову) пенсії за особливі заслуги перед Україною по всіх заявах, поданих після 11.10.2017, приймаються територіальними управліннями Пенсійного фонду України, в тому числі щодо осіб, зазначених у пунктах 2, 6-8 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», а саме:

- ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

- особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений", державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

- депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;

- матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку

Заяви, подані до 11.10.2017 розглядаються у раніше встановленому порядку.

Законом № 2148 змінено строки встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною:

 - з дня звернення за встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною з усіма необхідними документами (але не раніше дати призначення особі пенсії та набуття чинності Закону 2148);

- з дня набуття права на пенсію за особливі заслуги перед Україною, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права (не раніше дати призначення особі пенсії та набуття чинності Закону 2148).

У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

(26.10.2017)


 

 

 

 

Про пенсійну реформу

03 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»

Основними змінами, які впливатимуть на розмір пенсії є:

- осучаснення пенсій (перерахунок) з 01.10.2017, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%,

- - перерахунок мінімальної пенсії за віком  непрацюючим пенсіонерам в розмірі прожиткового мінімуму (визначеного станом на 1 жовтня 2017 року), який складає 1452 грн.,

- відновлення з 01.10.2017 виплати пенсій працюючим пенсіонерам у повному обсязі  незалежно від отримуваного заробітку (доходу),

- особам, яким призначені спецпенсії після 01.10.2011 (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) в період роботи на посадах, які пердбачені законами України “Про державну службу” “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів” виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.  Після звільнення — поновлюється виплата спецпенсії в повному розмірі.

 Зазначені пенсії, призначені до 01.10.2011, в період роботи на посадах, які передбачені спецзаконами, виплачуються у розмірах, обчислених відповідно до цих Законів.

-  з  01.10.2017  скасовуються пенсії за вислугу років працівникам освіти та охорони здоров’я, крім артистів. При цьому, особам, які на 01.10.2017 мали стаж та відповідний вік, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається за їхнім зверненням в будь-який час,

- з 01.10.2017 збережено право на достроковий вихід на пенсію для: матерів, які виховали  п'ятеро дітей або інвалідів з дитинства (50 років), військових — учасників бойових дій (55 років), ліліпутів і диспропорційних карликів  (40/45 років), чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

- зберігаються умови для призначення пенсій  за віком у 2017 році  із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за останні три роки (2015, 2016 та 2017) —  3764,40 грн., із застосуванням вартості одного року страхового стажу -  1,35%. З 01.01.2018 по 31.12.2018 призначення пенсій проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за два останні роки (2016 та 2017) та коефіцієнту стажу – 1%,

- починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу поступово збільшуватиметься (щороку на 1 рік). У 2028 році право на призначення пенсії  за віком після досягнення 60 років мають тільки ті особи, у яких не менше 35 років стажу.

-  у 2018 році при наявності страхового стажу від 15 років до 25 років, право на пенсію за віком матимуть особи, які досягли 63 років. Щорічно цей стаж буде збільшуватися на 12  місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто, у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

-  починаючи з 1 січня 2019 року при наявності страхового стажу від 15 до 16 років, пенсії призначаються після досягнення віку 65 років.  Щорічно цей стаж буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення діапазону від 15 до 25 років у 2028 році,

- починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку,

-  до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди:

підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування:

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, незалежно від сплати внесків;

- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення (відмови) від сплати єдиного внеску),

- перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно,

- навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі та докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року включно.

- перерахунки працюючим пенсіонерам по стажу або по стажу та заробітку з  1 квітня 2018 року будуть проводитися автоматично для тих осіб, які мали право на такий перерахунок, але не звернулися із заявою до 1 березня  2018 року,

-  договором про добровільну участь передбачена можливість одноразової сплати особою єдиного внеску  за 2 роки.

Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт:

-  за період до 12 місяців х 2;

- за період від 13 до 24 місяців х 1,5.

- спеціальні пенсії автоматично переводяться на пенсії, обчислені на загальних  підставах, якщо розмір такої пенсії збільшується,

-  з 01.01.2018 для осіб, які досягли 65-річного віку, мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, буде встановлено в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної законом, і не має бути меншим прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.    

(11.10.207)


 

 

 

 

 

ЩО САМЕ ЗМІНИТЬСЯ У РОЗРАХУНКУ ПЕНСІЙ?

1. За новими правилами, на пенсію впливатимуть:

• середня заробітна плата застрахованої особи. При розрахунку пенсії до уваги береться персональна заробітна плата особи за всі періоди роботи, починаючи з 1 липня 2000 року;

• середня зарплата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за даними Пенсійного фонду України, за попередні 3 роки (за 2014-2016 рр. - у розмірі 3764,4 грн. (на сьогоднішній день для 8,2 млн. осіб пенсія розрахована за застарілим показником зарплати - 1198 грн. було 2007 року);

• тривалість страхового стажу, протягом якого особа сплачувала пенсійні внески;

• вартість одного року страхового стажу. Згідно із запропонованими Урядом змінами до пенсійного законодавства, вартість одного року страхового стажу зменшується з 1,35% до 1% у формулі визначення коефіцієнту страхового стажу. Коефіцієнт страхового стажу (Кс) - один із показників (коефіцієнтів), який використовується у формулі обчислення пенсії. Кс напряму залежить від тривалості стажу застрахованої особи.

Розмір пенсії за віком розраховується у такому порядку:

Розмір пенсії = Сз х ІКЗ х Кс

Сз - розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії, за даними Пенсійного фонду України.

ІКЗ - Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати обчислюється як співвідношення розміру отримуваної персональної зарплати особи по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду України (дані про таку зарплату кожен може отримати в будь-якому відділенні Пенсійного фонду України).

Кс - коефіцієнт страхового стажу визначається за формулою, яка включає тривалість місяців роботи особи та величину оцінки одного року страхового стажу (у розрахунку на місяць). Сьогодні величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а з січня 2018 року цей показник знизиться та становитиме 1%.

Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 року перерахувати раніше призначені пенсії із використанням середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. (середній розмір заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки). Цей показник також застосовується для обчислення пенсій, що призначаються в 2017 році. Такий перерахунок пенсій називається «осучасненням» пенсій.

2. ЩО ТАКЕ «ПЕНСІЙНИЙ КОРИДОР»?

Сьогодні право на пенсію за віком мають чоловіки, яким виповнилося 60 років, і жінки, яким виповнилося 58 років (60 років починаючи з 2021 року), за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, в яких страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу буде поступово збільшуватися (щороку на один рік). У 2028 році право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких буде не менше 35 років стажу.

Особи матимуть право на пенсію за віком у віці 63 роки за наявності на 1 січня 2018 року стажу від 15 до 25 років. У наступні роки цей стаж щорічно буде відповідно збільшуватися на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто, у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

Якщо особа станом на 1 січня 2019 року матиме стаж від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія буде призначатись тільки при досягненні 65 років. Мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії із солідарної системи, щорічно збільшуватиметься на 12 місяців. Тобто, у 2020 р. мінімальний стаж складатиме від 15 до 17 років, у 2021 р. - від 15 до 18 років, у 2022 році - від 15 до 19 років і т. д. У 2028 році особи зі стажем від 15 до 25 років матимуть право на пенсію у 65 років.

При цьому передбачається надати можливість особі призначати пенсію після допрацювання нею необхідної тривалості страхового стажу, який було визначено на дату досягнення пенсійного віку (60, 63, 65 років), тобто після того, як особа допрацює необхідну тривалість стажу.

3. ЯКИЙ САМЕ ЗАРОБІТОК ВРАХОВУЄТЬСЯ ДЛЯ ОБЧИСЛЕННЯ ПЕНСІЇ?

Для обчислення пенсії враховується тільки офіційна заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, тобто заробіток, з якого сплачено внески. За бажанням особи для розрахунку пенсії може бути враховано заробіток за будь-які 5 років підряд за більш ранній період (до 1 липня 2000 року). Це можливо за умови надання особою довідки (підтвердження) про заробітну плату (з первинними документами) або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України.


 

 

 

 

Збільшуй свій страховий стаж!

Із 01.01.04 набув чинності Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого кожній особі необхідно набути не трудовий, а страховий стаж, що складається із місяців. Місяць, за який не сплачені страхові внески, не зараховується до страхового стажу людини.

Згідно із статтею 24 Закону №1058 до страхового стажу, при призначенні пенсії, зараховуються лише ті періоди, за які сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за умови, що сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, починаючи з моменту набуття чинності Закону України № 1058, тобто з 01.01.2004. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Куди необхідно звернутись?

Особи, які бажають взяти добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування подають заяву до органу доходів і зборів за місцем проживання. В строк не пізніше 30 календарних днів з дня отримання заяви від особи, органом доходів і зборів укладається договір.

Хто може взяти участь ?

- особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до платників єдиного внеску.

- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України.

- громадяни України, які проживають або постійно працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

- члени фермерського господарства, особистого селянського господарства.

РОЗМІРИ страхових внесків за Договорами добровільного страхування

Період з - до

Розмір мінімального страхового внеску за місяць

Розмір максимального страхового внеску за місяць

з 01.01.2017
до 30.04.2017 (мінімальна зарплата 3200 грн) (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1600 грн)

704 грн (3200 х 22%)

8 800 грн (40 000 х 22%)

з 01.05.2017 до 30.11.2017 (мінімальна зарплата 3200 грн) (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1684 грн)

704 грн (3200 х 22%)

9 262 грн (42 100 х 22%)

з 01.12.2017
до 31.12.2017 (мінімальна зарплата 3200 грн) (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1762 грн)

704 грн (3200 х 22%)

9 691 грн (44 050 х 22%)

Пам’ятайте ! Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування дозволить Вам мати повний страховий стаж!

(20.07.2017)


 

 

 

Заробітна плата у конверті: вигода чи небезпека?

Якщо роботодавець віддає своїм працівникам заробітну плату «в конверті» без оформлення трудового договору, без занесення відповідного запису про місце роботи в трудовій книжці або, якщо заробітна плата нарахована згідно розрахункової відомості менше тієї суми, що знаходиться «в конверті» - працівник втрачає:

 Офіційну щомісячну заробітну плату, із розрахунку якої буде призначатися трудова пенсія по новому пенсійному законодавству, а при роботі без договору – і весь трудовий стаж;

 Заробітну плату під час щорічної відпустки (відпускні) і саму відпустку, що належить працівникові по закону;

 Грошову компенсацію за невикористані дні відпустки;

 Суму індексації заробітної плати у зв’язку з підвищенням цін;

 Всі доплати, що передбачені трудовим законодавством: за роботу в нічний час, за понаднормові роботи і роботу у святкові дні тощо;

 Допомогу по тимчасовій непрацездатності на час лікарняного (лікарняні), а жінки ще й допомогу по вагітності та пологам;

 Оплату та суму відпустки  по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а при необхідності – відпустку до 6-річного віку);

 Суму належного щомісячного  відшкодування збитку  у випадку трудового каліцтва або профзахворювання (регрес), а також одноразової виплати допомоги (в т.ч. родині у випадку смерті працівника);

 Вихідну допомогу (середньомісячну заробітну плату) при звільненні працівника під час скорочення штатів;

 Допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційної середньомісячної заробітної плати;

 Інші можливості повернути через звернення до суду належні працівникові суми грошової допомоги, компенсації і взагалі пред‘явити претензії роботодавцю, тому що працівник працює на нелегальному положенні.

 Розрахунок пенсійних виплат обліковується через суми проведених відрахувань, тому необхідно пам’ятати: нелегальна заробітна плата обов’язково матиме негативні явища, а саме: для роботодавців – штрафи та кримінальну відповідальність, для працівників – відсутність пенсії та соціальну незахищеність.

Працівники Криворізького північного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області постійно закликають до оформлення трудових відносин легально, щоб не дати українцям бути ошуканими. Отримати державні гарантії у сфері праці та соціального захисту можуть лише ті люди, які працюють офіційно і мають «білу» заробітну плату. Достойна пенсія, лікарняні, послуги Служби зайнятості, оплачувана відпустка – усе це недоступно для тих, хто отримує зарплату в конверті.


 

 

 

 

Законом України «Про зайнятість населення» передбачені пільги  зі сплати ЄСВ у вигляді компенсації витрат на сплату ЄСВ у розмірі від 50% до 100%, а саме:

1.  ч. 3 Ст. 24 Закону передбачено компенсацію 50% фактичних витрат зі сплати ЄСВ роботодавцю, який протягом 12 календарних місяців забезпечував створення нових робочих місць, працевлаштовував на них працівників і протягом цього періоду щомісяця виплачував працівникові зарплату в розмірі не менше 3-х мінімільних зарплат. Така компенсація виплачується ПФУ згідно Постанови КМУ від 13 березня 2013 р. N 153;

2. Ст. 26 Закону передбачено компенсацію 100% фактичних витрат зі сплати ЄСВ роботодавцям, які працевлаштовують на строк не менше 2-х років соціально незахищених громадян ("які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці"), направлених центром зайнятості. Строк виплати компенсації — протягом 12 місяців із моменту працевлаштування безробітного. У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін (зверніть увагу — йдеться саме про згоду сторін, а не за власним бажанням працівника) до закінчення 2-річного строку сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету відповідного фонду або на його робоче місце за направленням центру зайнятості працевлаштовується інший зареєстрований безробітний;

3. Ст. 27 Закону передбачено компенсацію 100% фактичних витрат зі сплати ЄСВ суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують на строк не менше 2-х років безробітних, направлених центром зайнятості, на нові робочі місця у пріоритетних видах економічної діяльності. Строк виплати компенсації — протягом 12 місяців із моменту працевлаштування безробітного.

Нагадаємо, що до суб'єктів малого підприємництва (СМП) відносяться фізичні особи-підприємці та юридичні особи з середньою кількістю працівників на рік до 50 осіб і річним доходом до 10 млн. євро (ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України).

Як і у випадку роботодавців, які працевлаштовують недостатньо конкурентоспроможних громадян, при звільненні працівника, за якого виплачувалася така компенсація, з ініціативи роботодавця до закінчення дворічного терміну з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до відповідного бюджету (залежно від джерела компенсації) або на його робоче місце за направленням місцевого центру зайнятості в межах дворічного терміну працевлаштовується інший безробітний.

Постановою КМУ від 15.04.2013 р. № 347  затверджено  Порядок компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і Перелік пріоритетних видів економічної діяльності для створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва. 

У цьому Порядку термін «компенсація» означає відшкодування роботодавцю фактичних витрат нарахованого відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI ЄСВ, сплаченого за працевлаштованого за направленням територіального органу Державної служби зайнятості на нове робоче місце зареєстрованого безробітного за місяць, за який такий внесок сплачений.

Відповідно до цього Порядку право на компенсацію ЄСВ, зокрема, мають:

- роботодавці, які працевлаштовують на нове робоче місце строком не менше ніж на 2 роки за направленням територіального органу ЦЗ зареєстрованих безробітних із числа молоді, яка закінчила або припинила навчання та яка вперше приймається на роботу;
- роботодавці, які є СМП і працевлаштовують зареєстрованих безробітних на нові робочі місця у пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на два роки за направленням територіального органу.

Більш детальну інформацію про порядок отримання компенсації на сплату ЄСВ Ви можете отримати в Криворізькому північному об’єднаному управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

(14.04.2017)


 

 

 

 

Дотримання мінімального розміру заробітної плати - обов’язок кожного роботодавця

Згідно з пп. 8 п.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом про Державний бюджет на відповідний рік.

Розмір мінімальної заробітної плати на 2017 рік, затверджений Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 р. N 1801-VIII, складає 3200 грн. на місяць (або 19,34 грн. за годину у погодинному розмірі).

З 1 січня 2017 року жодному працівнику, у тому числі у бюджетній сфері, не може нараховуватись заробітна плата менше 3200 грн. за повний місяць. 

Незалежно від того, працюєте ви за наймом у юридичної особи або у фізичної особи-підприємця — вони є для вас роботодавцями і зобов’язані дотримуватись норм діючого законодавства.

Роботодавець зобов’язаний щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше, ніж у встановленому законодавством розмірі, яка може складатися з: окладу, премій, надбавок та інших постійних доплат.

УВАГА! Правило нарахування зарплати не нижче мінімальної не працює, коли згідно трудового договору, робота проводиться на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником в повному обсязі місячної норми праці.

У цих випадках заробітна плата нараховується пропорційно виконаному обсягу роботи. Також необхідно пам’ятати, що у цьому випадку страховий стаж буде так само зараховуватись пропорційно.

У разі недотримання вищезазначених вимог законодавства про працю роботодавці несуть фінансову та адміністративну відповідальність. 

(06.04.2017)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1  3  4  5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 18 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29  30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43  44 45 46 47 48 49 50 51